Süt molar dişlerin kanal tedavilerinde kullanılan farklı eğe sistemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiencies of different file systems used in root canal treatment of primary molar teeth
  1. Tez No: 713133
  2. Yazar: BERNA GÜLSEREN TİMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Çalışmada, daimi dişler için üretilmiş olan Protaper Next ve WaveOne Gold döner alet sistemleri ile, süt dişleri için üretilmiş olan Denco Kids, EasyIn Smile X-Baby ve Endo Art Pedo Kit Blue döner alet sistemlerinin; süt dişlerinin kök kanallarından Enterococcus faecalis'i uzaklaştırmadaki etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, çekilmiş 75 adet alt çene ikinci süt azı dişinin mezial köklerine laboratuvar ortamında işlem uygulanmıştır. Negatif kontrol grubu 10 dişten oluşurken, Taramalı Elektron Mikroskobu ile biyofilm oluşumunun gözlenmesi için 5 diş kullanılmıştır. 60 adet dişin kök kanalı, laboratuvar ortamında Enterococcus faecalis bakteri suşu ile enfekte edildikten sonra, ilk grupta 24, ikinci grupta 36 adet kök kanalı olacak şekilde iki alt gruba ayrılmıştır. İlk gruptaki kök kanalları, ProTaper Next ve WaveOne Gold döner alet sistemleri ile, ikinci grupta yer alan dişlerin kök kanalları ise, pediatrik döner eğe sistemleri (Denco Kids, EasyIn Smile X-Baby ve EndoArt Pedo Kit Blue) ile prepare edilmiştir. Eğe sistemlerinin, kök kanallarından Enterococcus faecalis'i uzaklaştırma miktarlarını ölçmek için preparasyon öncesi (S1) ve sonrası (S2) kanal içerisinden kağıt konlarla örnekler alındıktan sonra kültür yöntemi ile bakteri sayımları yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi gerçekleştirilerek karşılaştırılmıştır. Bulgular: 7 günlük inkübasyon sonunda süt dişi kök kanallarında oluşan bakteri biyofilmi Taramalı Elektron Mikroskobu ile görüntülenmiştir. ProTaper Next ve WaveOne Gold döner eğe sistemlerinin Enterococcus faecalis'i uzaklaştırma etkinlikleri arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0.402).
Özet (Çeviri)
Aims: In the study, it was aimed to evaluate the efficiencies of Protaper Next and WaveOne Gold rotary instrument systems produced for permanent teeth and Denco Kids, EasyIn Smile X-Baby and Endo Art Pedo Kit Blue rotary instrument systems produced for deciduous teeth in removing Enterococcus faecalis from the root canals of primary teeth. Material and Methods: In the study, the mesial roots of 75 extracted mandibular second deciduous molars were treated in a laboratory environment. While the negative control group consisted of 10 teeth, 5 teeth were used to observe biofilm formation with Scanning Electron Microscopy. After the root canals of 60 teeth were infected with Enterococcus faecalis bacterial strain in the laboratory, they were divided into two subgroups as 24 root canals in the first group and 36 root canals in the second group. Root canals in the first group were prepared with the ProTaper Next and WaveOne Gold rotary instrument systems, and the root canals of the teeth in the second group were prepared with pediatric rotary file systems (Denco Kids, EasyIn Smile X-Baby and EndoArt Pedo Kit Blue). In order to measure the amount of removal of Enterococcus faecalis from root canals by the file systems, bacteria counts were made by culture method after taking samples with paper points from the canals before (S1) and after (S2) preparation. The obtained data were compared by performing statistical analysis. Results: After 7 days of incubation, the bacterial biofilm formed in the root canals of deciduous teeth was visualized by Scanning Electron Microscopy. The difference between the removal efficiencies of Enterococcus faecalis of ProTaper Next and WaveOne Gold rotary file systems was not statistically significant (p=0.402).