Finite element and soft computing modeling of axial load carrying capacity of concrete filled composite short columns
Beton dolgulu kompozit kısa kolonların eksenel yük taşıma kapasitesinin sonlu elemanlar ve esnek hesaplama yöntemi kullanılarak modellenmesi
  1. Tez No: 643822
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Kompozit sütunlar daha yüksek mukavemet ve süneklik performansına sahiptir ve son zamanlarda mühendislik uygulamalarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte, doldurulmuş boru şeklindeki sütunlara daha fazla dikkat gösterilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, sonlu eleman analizi (SEA) modeli geliştirmeyi ve dairesel beton dolgulu çelik kısa kolonlarının eksenel yük taşıma kapasitesi (Nu) için gen ekspresyon programlama (GEP) ve yapay sinir ağı (YSA) teknikleri ile oluşturulan yeni formülasyonlar sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, önceki çalışmalarda sunulan 314 kapsamlı deneysel veri örneği bir veri seti hazırlamak için incelenmiştir. Tahmin parametreleri, kolonun dış çapı (D), et kalınlığı (t), kolon uzunluğu (L), betonun basınç dayanımı (fc) ve çeliğin akma dayanımı (fy) olarak seçildi. Literatürde Nu'yu tahmin etmek için bazı kod denklemleri ve ampirik ilişkiler olmasına rağmen, genetik algoritmaya dayalı açık bir formülasyon mevcut değildir ve bu yapısal kompozit elemanlar üzerindeki YSA ve SEA modellemesine gereken dikkat sınırlandırılmıştır. Bu bağlamda, ilk olarak, kolonların göçme modları ve yük-deplasman davranışı SEA kullanılarak incelenmiş ve daha sonra SEA modeli ve bunun yanı sıra bu çalışmada önerilen GEP ve YSA ile elde edilen eksenel kapasite tahmin modelleri mevcut tasarım kodlarıyla (ACI/AS, AISC, AIJ, EC4, DL/T, CISC) ve araştırmacılar tarafından önerilen bazı mevcut ampirik modellerle karşılaştırılmıştır. Tüm modellerin tahmin performansı istatistiksel parametrelerle de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite columns have higher strength and ductility performance, and recently they have been in use in the engineering applications. However, the filled tubular columns need paying more attention. This study aims to develop a finite element analysis (FEA) model and to present new formulations generated by gene expression programming (GEP) and artificial neural network (ANN) techniques for the axial load carrying capacity (Nu) of circular concrete filled steel tubular (CFST) short columns. For this purpose, 314 comprehensive experimental data samples presented in the previous studies were examined to prepare a data set. The prediction parameters were selected as outer diameter of column (D), wall thickness (t), length of column (L), compressive strength of concrete (fc), and yield strength of steel (fy). Although there have been some code equations and empirical relations for predicting Nu in the literature, a genetic algorithm-based explicit formulation is not available and the required attention to the ANN and FEA modeling on these structural composite members has been limited. In this regards, firstly, the failure modes and load-displacement behaviour of the columns were studied by using FEA, and then the axial capacity prediction model obtained by means of the FEA model as well as the GEP and ANN techniques proposed in this study were compared with available ones presented in the current design codes (ACI/AS, AISC, AIJ, EC4, DL/T, CISC) and some existing empirical models proposed by the researchers. The prediction performance of all models was also evaluated by the statistical parameters.