Hydrogeological characterization of a mine site in Eastern Anatolia
Doğu Anadoludaki bir maden sahasının hidrojeolojik karakterizasyonu
- Tez No: 643823
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bir maden sahasındaki su taşıyan kayaçların hidrojeolojik özelliklerinin karakterizasyonu, güvenli çalışma koşulları sağlamak üzere yeraltı suyu akışını kontrol etmek için önemlidir. Bu çalışma, doğu Anadolu'daki aktif maden sahasındaki yeraltı suyu akışını karakterize etmeyi amaçlamaktadır. Bazı kritik kesitler boyunca yeraltı suyu akışını ve sınır koşullarını belirlemek için çevreleyen karbonat kayaçlarında büyük çaplı pompa kuyuları açılmıştır. Metasedimentlerin hidrolik testi için maden sahasında büyük çaplı kuyular da açılmıştır Her bir kuyuda sabit debili pompa testleri ve yeraltı suyu seviyelerinin izlenmesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, maden sahasında on iki adet elmas karotlu sondaj yapılmış ve yeraltı suyu basınçlarının izlenmesi için farklı derinliklerde toplam 33 adet titreşimli tel piyezometre yerleştirilmiştir. Farklı derinliklerde, diyorit ve metasediment birimlerinin lokal hidrolik iletkenliğini belirlemek için bu kuyularda paker testleri uygulanmıştır. Bu testlerden elde edilen sonuçlar yeraltı suyu akışını karakterize eden hidrojeolojik kavramsal model geliştirmek için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, maden alanı yakın civarındaki karbonatlı birim, Uzundere-Zangardere bölgesindeki diyorit intirüzyonu nedeni ile önemli miktarda yeraltı suyu içermemekte olup, metasedimanlar ve diyorit düşük geçirimliliğe ve heterojen ortama sahiptir. Ayrıca, metasedimanlar ve diyoritte açılan hemen hemen tüm piyezometrelerde düşey yönlü derinlikle artan hidrolik gradyan gözlenmiştir. Kararlı izotop analizi, metasedimanlar-diyoritin yerel yağıştan beslendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Characterization of hydrogeological properties of water bearing rocks in a mine site is important for controlling groundwater flow to provide safe operating conditions. This study aims to characterize the groundwater flow in an active mine site in eastern Anatolia. Large diameter pumping wells were drilled in the surrounding carbonate rocks to determine the groundwater flow and boundary conditions along some critical cross-sections. Large diameter wells were also drilled in the mine site for hydraulic testing of the metasediments. Constant rate pumping tests and monitoring of groundwater levels were conducted at each well. Furthermore, twelve diamond core drilling were done in the mine site and a total 33 vibrating wire piezometers were installed at different depths for monitoring pore water pressures. Packer tests were applied on these wells to determine localized hydraulic conductivity of diorite and metasediments at different depths. The results obtained from these tests are used for developing hydrogeological conceptual model for groundwater flow. According to the results, the carbonate unit in the immediate vicinity on the mine site does not contain groundwater in significant amount because of diorite intrusion at the Uzundere-Zangardere area and the metasediments and diorite have low permeability and heterogeneous medium. Also, downward hydraulic gradient was observed in almost all piezometers drilled in the metasediments and diorite and it generally increases with depth. Stable isotope analysis has indicated that the metasediments-diorite are recharged by infiltration from local precipitation.