Fuzzy dönüşümü ve bazı uygulamaları
Fuzzy transform and some of its applications
- Tez No: 643825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA USTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde fuzzy kümeleri ile ilgili bazı temel tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde fuzzy parçalanış, fuzzy dönüşümü, ayrık fuzzy dönüşümü ve ters fuzzy dönüşümü kavramları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde fuzzy dönüşümünün uygulanması kapsamında, iki nokta sınır-değer problemi, parabolik denklem için birinci karışık problem, hiperbolik denklem için birinci karışık problem ve eliptik denklem için Dirichlet probleminin yaklaşık çözümünün fuzzy yaklaşımı kullanılarak araştırılmasına yer verilmiştir. Bu problemler için, verilere etki eden gürültünün yaklaşık çözüme etkisi üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Son bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of four chapters. In the first chapter, some basic definitions on fuzzy sets are given. In the second chapter, fuzzy partition, fuzzy transform, discrete fuzzy transform and inverse fuzzy transform concepts are considered. In the third chapter, as applications of fuzzy transform, the approximate solutions of two point boundary-value problem, the first mixed problem for parabolic equation, the first mixed problem for hyperbolic equation and Dirichlet problem for elliptic equation via fuzzy approximation are presented. Moreover, the effect of the noisy data to the approximate solution of these problems is investigated. Conclusion and remarks are given in the last chapter.