Primipar ve multiparlar gebelerde indüksiyon için kullanılan double balon kateterin servikal silinme hızına olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of double balloon catheter used for induction on cervical effacement rate in primipara and multiparous pregnant women
  1. Tez No: 643845
  2. Yazar: GİZEM CEREN EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH VELİPAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Doğum indüksiyonunda kullanılan yöntemlerden biri olan çift balon kateterin (Cook® servical ripening balloon, Bloomington, Indiana, USA) primipar ile multipar hasta gruplarındaki servikal kısalma hızına olan etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız prospektif randomize bir çalışma olup Temmuz 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran 37-42 gebelik haftaları arasında, fetal ya da maternal endikasyonlar dahilinde doğum indüksiyonuna karar verilen 46 hastada çift balon kateter kullanımı ile gerçekleştirildi. Hastalar iki grup şeklinde değerlendirildi. Birinci grup primipar hastalardan (n:23) ikinci grup multipar hastalardan (n:23) oluşmaktadır. Çift balon kateter spontan çıkana kadar her iki saatte bir servikal uzunluk transvajinal ultrasonografi ile ölçüldü. Çift balon kateter spontan çıkana kadar her iki gruptaki hastaların servikal kısalma hızları primer sonuç olarak değerlendirildi. Bulgular: Gruplar demografik özellikler açısından karşılaştırıldığında benzer saptandı. Primipar hasta grubu ile multipar hasta grubunda servikal kısalma hızları karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (primipar ve multipar hasta grubunda sırasıyla; 0.190.21 cm/saat ve 0.260.21 cm/saat; p=0.287). Primipar hasta grubunda sezaryen oranları istatiksel açıdan multipar hasta grubundan fazla bulundu (%69.6 vs %21.7; p=0.004). Sonuç: Doğum indüksiyonunda çift balon kateterin primipar ve multipar hasta gruplarında servikal kısalma hızları üzerine farklı etkisi olmayıp vajinal doğum başarısı açısından multipar hastalarda daha etkindir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of double balloon catheter (Cook® servical ripening balloon, Bloomington, Indiana, USA), which is one of the methods used in birth induction, on the rate of cervical shortening in primipar and multipar patient groups. Materials and methods: This prospective study included women who applied for birth induction between 37 and 42 completed weeks of gestation at Eskisehir Osmangazi University, Department of Obstetrics and Gynecology between July 2018 and January 2019. Women were divided in two groups. Group 1 consists of nulliparous patients (n:23), group 2 consists of multiparous patients (n:23). Cervical length was measured every two hours by transvaginal ultrasonography until the double balloon catheter spontaneously exited. The cervical shortening rates of patients in both groups were evaluated as the primary result until the double balloon catheter spontaneously exited. Results: Demographic characteristics were comparable. All study outcomes were statistically similar among groups. Complications such as uterine rupture, tetany and chorioamnionitis were not observed. When the cervical shortening rates were compared in the nulliparous patient group and the multipara patient group, no statistical significance was found (0.190.21 cm/hour in nulliparous patient group, 0.260.21 cm/hour in multipar patient group p: 0.287). The cesarean rates in the nulliparous patient group were statistically higher than the multipara patient group (p=0.004). Conclusions: In our study, it was found that there was no difference between cervical shortening rates in the multipara and nulliparous patient groups of the double balloon catheter. It was found that double induction of catheter was more effective on multiparous patients.