Rezin siman ve alt yapı renginin farklı içerikteki seramik CAD/CAM bloklarının renk özellikleri üzerine etkisi
The effect of resin cement and background color on color of different ceramic CAD/CAM blocks
- Tez No: 643844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU YILDIRIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Estetik restorasyonlarda istenilen rengin elde edilebilmesi, kullanılan seramiğin yapısı, ışık geçirgenliği, kalınlığı, alttaki dişin rengi ve kullanılan kompozit rezin simanının rengi ve ışık geçirgenliği gibi faktörlere bağlıdır. Bu bilgilerin doğrultusunda planladığımız tez çalışmamızın amacı, farklı renkteki dişleri taklit eden kompozit alt yapı rengi, kullanılan seramik çeşidi ve rezin siman renginin restorasyonların final rengi üzerine etkisini değerlendirmektir. A2 renkte ve HT ışık geçirgenliğinde üretilmiş nanoseramik Cerasmart (GC Corp, Tokyo, Japonya) ve lösitle güçlendindirilmiş feldspatik seramik Initial LRF (GC Corp, Tokyo, Japonya) CAD/CAM bloklarından kesme cihazında 400 devir/dk. hızla ve su soğutması altında 0,8±0,02 mm kalınlığında seramik örnek dilimleri hazırlandı. Prepare edilmiş dişleri temsil etmek amacıyla, üretici firma tarafından A1 ve A3 renkte üretilmiş kompozit rezin kullanılarak 4 mm kalınlıkta alt yapı örneği elde edildi. Siman renginin; farklı içerikteki seramik örneklerin, farklı renkteki alt yapılara simantasyonunda final rengi üzerine etkisinin değerlendirilmesi için; dual polimerize rezin simanın (Variolink II Try-In; Ivoclar-Vivadent, Almanya) neutral(N), warm(W) ve translüsent (Tr) olmak üzere 3 farklı rengi kullanıldı. Çalışmada renk ölçümleri spektrofotometre cihazı ile yapıldı. Her ölçümdeki L, a, b değerleri kullanılarak CIEDE2000 formülüne göre ∆E00 hesaplandı. ∆E00 değerleri istatistiksel olarak değerlendirildi ve p0.05). Sonuç olarak restorasyonun final rengi üzerinde materyal içeriğinin herhangi bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Koyu alt yapının ince seramik restorasyonlarda daha fazla renk değişimine neden olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The final color of esthetic restorations depends on the backgrounds, thickness of the ceramic, the color of the underlying tooth, and the color of the composite resin cement. The aim of our thesis study was to evaluate the effect of the tooth-shaded composite background color, ceramic type and resin cement shade on the final color of thin restorations. Nanoceramic Cerasmart (GC Corp, Tokyo, Japan) and leucite reinforced feldspathic ceramic Initial LRF (GC Corp, Tokyo, Japan) CAD/CAM blocks with (A2/ HT) were used for ceramics specimens. Ceramic specimens (thickness 0.8 mm±0.02) were sliced at 400 rpm and under water cooling in the cutting device from the blocks. To represent the prepare teeth, tooth-shaded composite backgrounds (4 mm thickness) were obtained by using A1/A3 shaded composite resin. Ceramics were cemented to backgrounds using three different colors (neutral N; warm, W; and translucent, Tr) of try-in dual polymerized resin cement (Variolink II Try-In; Ivoclar-Vivadent, Germany) Color measurements were made with a spectrophotometer device. ∆E00 values was calculated using the values of L, a, b in each measurement, according to the formula CIEDE2000. ∆E00 values were evaluated statistically (p=0.05). In Initial LRF ceramic group, there was a significant difference between A1 and A3 backgrounds when light cement was used (p 0.05). In conclusion, it was found that the material content had no effect on the final color of the restoration and the dark background resulted in more color change in thin ceramic restorations.