Trapezius kası miyofasiyal ağrı sendromunda radial şok dalga tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of radial shock wave therapy in trapezius muscle myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 643857
  2. Yazar: ALİ UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızın amacı trapezius kası miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) olan hastalara radial şok dalga tedavisi (r-ESWT) ile kuru iğneleme (Kİ) tedavisinin boyun ile omuz ağrı ve fonksiyonları üzerine sonuçlarını karşılaştırarak, radial şok dalga tedavisinin etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmamıza 01.01.2018 ile 01.03.2019 tarihleri arasında kliniğimize başvuran hastaların dosyaları tarandı ve çalışma kriterlerine uygun olan 30 r-ESWT tedavisi ve 35 Kİ tedavisi almış olan hastaların verileri dahil edildi. Hastaların dosyalarından demografik veriler (yaş, cinsiyet, etkilenen taraf) dışında değerlendirme ölçekleri olarak vizüel ağrı skalası (VAS), boyun dizabilite skalası (BDS), omuz ağrı ve dizabilite indeksi (OADI) ve omuz ile boyun eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümleri kullanıldı. Her iki grupta haftada bir seans toplam 3 hafta tedavi alan hastalardan oluşmaktaydı. Değerlendirme ölçekleri tedavi öncesi, tedavi bitimi ve bir ay sonra kontrol olarak değerlendirildi. Çalışma bulguları olarak hem Kİ hem de r-ESWT grubunda tedavi öncesine göre tedavi sonrası ve bir ay sonraki kontrol ölçümlerinde hepsinde iyileşmeler gözlendi ve bu iyileşmelerin seviyesi istatiksel olarak anlamlı bulundu. Gruplar arası karşılaştırmada ise tedavi bitiminde sadece omuz fleksiyonunda r-ESWT lehine (p:0.043), birinci ay kontrolde ise ağrılı taraf (p:0.033) ve diğer taraf boyun lateral fleksiyonu (p:0.001) ile omuz fleksiyonu EHA ölçümlerinde (p:0.001) r-ESWT lehine anlamlı farklılık gözlendi. Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler ile birlikte r-ESWT tedavisinin trapezius kası MAS tedavisinde en az Kİ tedavisi kadar etkin olduğunu ve omuz ile boyun EHA üzerine daha etkili olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak r-ESWT'nin klinik pratikte Kİ tedavisine iyi bir alternatif olabileceğini ve hatta daha iyi sonuçlar alınabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the effectiveness of radial shock wave therapy by comparing the results of radial shock wave therapy (r-ESWT) and dry needling (KI) therapy on neck and shoulder pain and functions in patients with trapezius muscle myofascial pain syndrome (MAS). In our study, the files of patients who applied to our clinic between 01.01.2018 and 01.03.2019 were scanned, and data of 30 patients who received r-ESWT treatment and 35 patients who received KI treatment were included. Apart from demographic data (age, gender, affected side), visual pain scale (VAS), neck disability scale (BDS), shoulder pain and disability index (OADI) and shoulder and neck joint range of motion (EHA) measurements were used as evaluation scales. In both groups, one session per week consisted of patients who received a total of 3 weeks of treatment. The evaluation scales were evaluated before treatment, after the treatment and one month after, as a control. As the results of the study, improvements were observed in both the KI and r-ESWT groups in the measurements after treatment and control-one month after the treatment, and the level of these improvements was found to be statistically significant. In the comparison of the groups, a significant difference was observed only in the shoulder flexion in favor of r-ESWT at the end of the treatment (p:0.043) . In the first month control measurements, a difference was found in favor of r-ESWT in painful side (p:0.001) and other side neck lateral flexion (p:0.001) and shoulder flexion EHA measurements (p:0.001). The data we obtained from our study show that r-ESWT treatment is at least as effective as the Kİ in the treatment of trapezius muscle MAS and is more effective on shoulder and neck EHA. As a result, we think that r-ESWT can be a good alternative to Kİ for treatment MAS and even better results can be obtained.