Çoklu travma hastalarında mortalite belirteci olarak fibrinojen düzeyi ve laktat klirensinin değerlendirilmesi
Evaluation of fibrinogen level and lactate clearance as mortality indicators in multiple trauma patients
- Tez No: 643856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇIĞŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Travma tüm dünyada ve ülkemizde en önemli sağlık sorunlarından biridir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her geçen dakika en az 9 insanın, bir yılda ise 5.8 milyon insanın travma nedeniyle hayatı son bulmaktadır. Ülkemizde ve dünyada travmatik yaralanmalarda laktat klirensi ve fibrinojenin mortaliteye etkisi üzerine yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışma ile multi travmalı hastalarda fibrinojen ve laktat klirensinin mortalite üzerindeki etkisini, travma resüsitasyonuna katkısını ve fibrinojen değeri ile laktat klirensinin birbirleri ile olan ilişkisini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda; 21.10.2019-20.06.2020 tarihleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine multi travma nedeniyle başvuran 18 yaş üstü hastalar prospektif olarak incelenmiştir. Bu hastaların demografik özellikleri, bilinen hastalıkları, kullandığı ilaçları, yaralanma mekanizması, yaralanmanın anatomik bölgeleri, vital bulguları, GKS, laboratuvar bulguları ve sonlanımı incelendi. Başvuru anı ve 2. saat laktat değerleri ile fibrinojen değerleri ölçüldü. Ayrıca her hasta için AIS, ISS, RTS skorları ve laktat klirensi hesaplandı. Laktat değerleri ve fibrinojenin mortalitedeki kesim değeri, spesifite ve sensitivitesi için ROC eğrisi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Trauma is one of the most important health problems in our country and all over the world. According to WHO statistics every minute at least 9 people's lives, in one year 5.8 million people's lives end due to Trauma. Both in our country and in the world the studies on traumatic injuries in lactate clearance and the effect of fibrinogen on mortality are limited. In this study, we aim to compare the effect of fibrinogen and lactate clearance on mortality in patients with multiple traumas, their contribution to trauma resuscitation and the relationship between fibrinogen level and lactate clearance. Material and Method: In our study; patients over the age of 18 admitted to the Emergency Medicine Clinic of Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital for multiple traumas between 21.10.2019-20.06.2020 were prospectively studied. Demographic characteristics, known diseases, medications used, mechanism of injury, and anatomical regions of injury, vital signs, GCS, laboratory findings and outcome of these patients were examined. Lactate values and fibrinogen values were measured at the time of admission and at the 2nd hour. Besides, for each patient AIS, ISS, RTS scores and lactate clearance was calculated. The ROC curve was used for lactate values and cut-off value of fibrinogen in mortality, specificity and sensitivity. P value