Geç neonatal sepsiste trombosit ve eritrosit indeksleri ve prognoza etkisi
Platelet and erythrocyte indices in late onset neonatal sepsis and its effect on prognosis
- Tez No: 643858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Geç başlangıçlı neonatal sepsis infantlarda mortalite ve morbiditeyi etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Altın standart tanı yöntemi etkenin gösterilmesine dayanmaktadır. Bununla birlikte tanıda yaşanan zorluklar araştırmacıları farklı yöntemlere yönlendirmiştir. Amaç: Bu çalışmada, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde geç başlangıçlı neonatal sepsis tanısı ile yatırılan ve tedavisi yapılan hastaların demografik özellikleri, patojen ajanlar ve hemogram parametrelerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya yenidoğan yoğun bakım ünitesinde geç başlangıçlı neonatal sepsis tanısı ile takip ve tedavi edilen 89 olgu dâhil edildi. Çalışmaya postnatal 72. saat ile 30. günler arasında ve kanıtlanmış sepsisi olan yenidoğan bebekler alındı. Olgulardan EDTA'lı mor kapaklı tüplere alınan iki ml venöz kan örnekleri otomatik kan sayım cihazı ile çalışıldı. CRP çalışması için 2 ml venöz kan örneği sarı kapaklı jelli tüp kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan olguların %58.4'ü erkek, %41.6'sı kız cinsiyetteydi. Hastalarımızın yatışları sırasında %43.8'i enteral ve %56.2'si parenteral beslenmekteydi. Hastaların %37.1'ine invaziv girişim yapılmamıştı ancak, %24.7'sinde kısa binazal prong ve %25.8'inde entübasyon tüpü vardı. Olguların %27'sinde Grup B Streptokok, %27'sinde Klebsiella pneumoniae ve %22.5'inde Escherichia coli ürediği görüldü. Çalışmamızda düşük doğum ağırlıklı, preterm ve parenteral beslenen bebeklerde mortalite görülme oranı istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti. Mortalite gelişen olgularımızda hayatta kalan olgulara göre tedavinin 7. gününde eritrosit sayısı, hemoglobin değeri, hematokrit değeri, platelet sayısı ve trombosit yüzdesi anlamlı derecede VIII düşerken CRP değeri yükselmektedir. Ayrıca çalışmamızda istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte mortalite gelişen hastalarımızın ortalama trombosit hacmi ve eritrosit dağılım genişliği artmaktadır. Ortalama eritrosit hacminde ise anlamlı değişim tespit edilmedi. Sonuç: Çalışmamızda mortalite gelişen hastalarda eritrosit indekslerinden eritrosit sayısı, hemoglobin değeri ve hematokrit değeri daha düşük bulundu. Trombosit parametrelerinden de trombosit sayısı ve trombosit yüzdesi daha düşük idi. Prognozu tahmin etmede bu değerlerin kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Late-onset neonatal sepsis is an important health problem affecting mortality and morbidity in infants. The gold standard is diagnosed by isolating the causative agent from a normally sterile body site. However, difficulties in diagnosis have directed researchers to different methods. Objective: In this study, it was aimed to evaluate the demographic characteristics, pathogenic agents and hemogram parameters of patients who were hospitalized and treated with the diagnosis of late-onset neonatal sepsis in the neonatal intensive care unit. Material and Method: In this retrospective study, 89 cases who were followed up and treated with late-onset neonatal sepsis in the neonatal intensive care unit were included. Newborn babies with proven sepsis between 72 hours and 30 days postnatal were included in the study. Two ml venous blood samples taken from the cases with EDTA purple capped tubes were studied with an automatic blood count device. For the CRP study, 2 ml of venous blood sample was collected using a yellow capped gel tube. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 program was used for statistical analysis. Results: 58.4% of the cases included in the study were male and 41.6% were female. 43.8% of our patients were fed enterally and 56.2% of them were parenteral. Invasive intervention was not performed in 37.1% of the patients, but 24.7% had short binasal prong and 25.8% had intubation tube. Group B Streptococcus was found as the causative agent in 27% of the cases, Klebsiella pneumoniae in 27% and Escherichia coli in 22.5%. In our study, the mortality rate was statistically significantly higher in infants with low birth weight, preterm and parenteral feeding. In our cases with mortality, the number of erythrocytes, hemoglobin value, hematocrit value, platelet number and platelet percentage decreased significantly on the 7th day of treatment, while the CRP value increased significantly. In addition, in our study, although not statistically significant, the mean platelet volume X and red blood cell distribution width of our patients who developed mortality increased. There was no significant change in mean corpuscular volume. Conclusion: In our study, red blood cell counts, hemoglobin value and hematocrit value were found lower in erythrocyte indices in patients who developed mortality. Platelet counts and platecrit value were lower than platelet parameters. We hypothesized that these values can be used to predict the prognosis.