Adesiv Kapsülit'in tedavisinde EMG biofeedback ve uzun süreli pasif germe yönteminin karşılaştırılmalı çalışması
- Tez No: 37895
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LALE CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
65 ÖZET Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalına 1993-1994 yıllan arasında müracaat eden 30 adesiv kapsülitli hasta ve 33 hasta omuz üzerinde yapıldı. Olgular rastgele seçimle 1 5'er kişilik A ve B gruplarına ayrıldılar. Tedavi olarak tüm gruplara aynı yüzeyel (hot-pack) ve derin ısıtıcı (ultrason) fiziksel ajanları takiben, A grubuna EMG biofeedback cihazıyla antagonist kaslara relaksasyon, angonist kaslara maksimum eforda aktivasyon uygulanarak omuza abduksiyon ve fleksiyonda aktif ROM egzersizi, B grubuna pulley traksiyonu kullanılarak omuza abduksiyonda uzun süreli pasif germe uygulandı. Her iki grup üç hafta boyunca toplam 15 seans tedavi gördü. Tedavi sonunda her iki grupta EMG biofeedback cihazı ile kaydedilen agonist kaslardaki (m. deltoideus'un orta ve ön parçalan) maksimum eforda elektriksel aktivite artışı ve antagonist kaslardaki (m.pectoralis major'ün sternokostaî parçası, m. trapezius'un üst parçası) elektriksel aktivite azalması istatistiksel olarak çok anlamlı bulundu. (PO.001). Ancak agonist kaslardaki maksimum eforda elektriksel aktivite artışı ile antagonist kaslardaki elektriksel aktivite azalması A grubunda daha fazla idi (P0.05). Her iki grupta tedavi sonunda spontan ağrı, aktif hareketle ağrı, ve gece ağnsı şiddetinde istatistiksel olarak önemli iyileşme bulundu (P0.05). Omuzun fonksiyonel kapasitesinin değerlendirilmesinde“giyinme ve soyunma”,“saç tarama”,“bele arkadan kuşak bağlama”,“askıdan havlu alma”aktiviteîerinde tedavi sonunda iki grupta istatistiksel olarak önemli iyileşme bulundu (PO.001). Ancak“giyinme ve soyunma”aktivitesinde A grubunda daha fazla iyileşme meydana gelmesi dışında (PO.05), diğer aktivitelerdeki iyileşmede iki grup arasında fark bulunamadı (P>0.05). Sonuç olarak her iki tedavi yöntemininde adesiv kapsülit'te pasif ve aktif eklem hareket açıkhlığındaki kısıtlılığın, ağrının ve omuzun azalmış fonksiyonel kapasitesinin iyileşmesinde etkili olduğu, EMG biofeedback'in istemli kas66 kontrolünün sağlanmasında ve kas kuvvet artışıyla parelellik taşıdığı ifade edilen maksimum efordaki kas elektriksel aktivitesinin artırılmasında üstün olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY This study was performed on 33 shoulders of 30 patients with adhesive capsulitis at the department of Physical Therapy and Rehabilitation of Medical Faculty of Atatürk University, between 1993-1994. The patients were randomly divided into A (n:15) and B (n:15) groups. After the application of the same treatment of superficial and deep heat modalities in both groups, group A were performed active ROM exercises in abduction and flexion combined with EMG biofeedback, such as relaxation to antogonist muscles and activation at maximum effort to agonist muscles; group B were treated by prolonged passive stretching in abduction using pulley traction. Both groups were carried out fifteen treatment sessions in the period of three weeks. At the end of the therapy, both groups showed stastically significant increases in EMG levels in agonist muscles (middle part and anterior part of the deltoid muscle) at maximum effort and significant decreases in EMG levels in antogonist muscles (sternocostal part of the major pectoralis muscle and upper part of the trapezius muscle) (p0.05), except active abduction movement which had greater improvement in group A (P0.05).