Akciğer kanserli hastalarda periferik kandan ctDNA'nın metilasyon değişikliklerinin dijital PCR ile incelenmesi
Investigation of methylation changes of ctDNA from peripheral blood in patients with lung cancer by digital PCR
  1. Tez No: 643863
  2. Yazar: ZEHRA CENGİSİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Akciğer kanseri, dünya genelinde en sık görülen ve her iki cinsiyette de en sık ölüme sebep olan malignitelerden biridir. En sık sebebi sigara dumanı olan akciğer kanserinin erken tanısında, sigara içenlerde düşük doz bilgisayarlı tomografi ile tarama önerilmiştir. Bu taramanın yanlış tanı, maliyet, zaman kaybı gibi dezavantajları nedeniyle akciğer kanserinin erken tanısında non invaziv, sensitif biyomarkerların kullanılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada, ileri evre-küçük hücre dışı (non-small cell) akciğer kanseri tanısı konulmuş hastaların plazmasından elde edilen cfDNA'da (cell-free DNA) literatür taraması ile belirlenmiş akciğer kanseri ile ilişkisi bilinen 6 gene ait (RASSF1A, p16, SHOX2, RARβ2, APC, DAPK1) droplet dijital PCR (ddPCR) ölçümü ile saptanan metilasyon değişikliklerinin sağlıklı kişilerdeki değerleri ile karşılaştırarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya alınan 10 hasta ve 10 kontrolün periferik kan plazma örneklerinden cfDNA elde edildi. Literatür taraması ile 6 hedef gen promotor bölgesi belirlendi. cfDNA'da hedef gen bölgelerinin bisülfit dönüşümü sonrasında ddPCR ile metilasyon analizi yapıldı. Çıkan sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Lung cancer is one of the most common malignancies worldwide and the most common cause of death in both sexes. The most common cause of lung cancer is cigarette smoke. In the early diagnosis of lung cancer in smokers, screening with low-dose computed tomography has been proposed. Due to the disadvantages of this screening such as misdiagnosis, cost and time loss; non-invasive and sensitive biomarkers were needed for early diagnosis of lung cancer. In this study, it was aimed to evaluate the methylation changes detected by droplet digital PCR (ddPCR) measurement of 6 genes (RASSF1A, p16, SHOX2, RARβ2, APC, DAPK1) known to be associated with lung cancer determined by the literature scan in cfDNA (cell-free DNA) obtained from the plasma of patients diagnosed with advanced-non-small cell lung cancer. Materials and Methods: cfDNA was obtained from peripheral blood plasma samples of 10 patients and 10 controls included in the study. With the literature review, 6 target gene promoter regions were determined. After bisulfite transformation of target gene regions in cfDNA, methylation analysis was performed with ddPCR. The results were analyzed statistically.