Erişkinlerde çocukluk çağı travmasının alkol ve madde bağımlılığı riski üzerine etkisi
The impact of childhood trauma on the risk of alcohol and drug addiction for adults
  1. Tez No: 643862
  2. Yazar: MEHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmamızda erişkinlerde çocukluk çağı travmalarının alkol ve madde bağımlılığı riski üzerine etkisininin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Altındağ Gültepe Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimliği Birimlerine 18.022020-31.05.2020 tarihleri arasında herhangi bir sebep ile başvuran 20 yaş ve üzeri 272 kişi dahil edilmiştir. Bu kişilere Çocukluk Çağı Travma Ölçeği, Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi, BAPİRT alkol ve madde bağımlılık riski ölçekleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 20-71 yaş arası 272 kişi katıldı. Katılanların 134'ü (%49,3) kadın ve 138'i (%50,7) erkekti. Yaş ortalamaları 39,64±12,47 (min. 20-maks.71) yıl olarak bulundu. Çocukluk Çağı Travma Ölçeği duygusal ihmal puan ortalaması 9,85±4,22 ile en yüksek olarak saptandı. İkinci sırada fiziksel ihmal puan ortalamasının (8,16±3,33) olduğu görüldü. En düşük ortalama değer ise 5,74±1,99 ile cinsel istismar grubunda bulundu. Erkeklerin, kadınlara göre, fiziksel istismar (p=0,01) ve fiziksel ihmal (p=0,027) ortalama puanları anlamlı olarak daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This work aims to explore the impact of childhood traumas on the risk of alcohol and drug addiction. Material and Methods: In this work people, who are over 20, that came to the Family Health Center in Altındağ, Gültepe between 18.02.2020-31.05.2020 with any problem were analyzed. Total of 272 patients applied during this time period. Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Fagerstrom test for nicotine dependence and BAPIRT alcohol and drug questionnaire structured the methodology of this work. It is aimed that this data will be gathered by using Statistical Package for Social Sciences program (SPSS) for Windows 25.0. For that, the significance level will be taken as 0.05 in all tests. Results: Total number of 272 individuals attended to the work. Age range was between 20 to 71. 134 of them were females (49.3%) and 138 were men (50.7%). The average of age found as 39.64±12.47 (min. 20-max.71). Among the average points of different subgroups in Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), it is observed that emotional neglect has the highest point with (9.85±4.22). Then comes physical neglect with (8.16±3.33). Lastly, sexual abuse seen as the third subgroup with (5.74±1.99) score. Men, compared to women, has a significantly higher physical abuse (p = 0.01) and physical neglect (p = 0.027) mean scores.