Erken dönem inmeli bireylerde oral hacim algısı ile aspirasyon riskinin incelenmesi
The examination of oral perception of volume and aspiration risk in the early period after stroke
  1. Tez No: 643868
  2. Yazar: ENES TAYYİP BENLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı inmeli bireylerin oral hacim algısını ve aspirasyon riskini değerlendirmek ve oral hacim algısı ile aspirasyon riski arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 69,72±12,36 yıl olan toplam 32 birey dahil edildi. Bireylerin aspirasyon riskini belirlemek ve onları aspirasyon riski olan ve aspirasyon riski olmayan gruplarına bölmek için Gugging Yutma Tarama Testi kullanıldı. Oral algı değerlendirmesi için Sıvılarda Hacim Değişikliği Algısı Testi, nörolojik defisitin seviyesi için National Institutes of Health İnme Skalası ve fonksiyonel durum için Barthel İndeksi gibi çeşitli testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the oral volume perception and aspiration risk of individuals with stroke and to determine the relationship between oral volume perception and aspiration risk. A total of 32 individuals with a mean age of 69.72±12.36 years were included in the study. The Gugging Swallowing Screening Test was used to determine the risk of aspiration of individuals and to divide them into groups with aspiration risk and no aspiration risk. Various tests such as Oral Perception of Liquid Volume Changes to determine the level of oral perception, National Institutes of Health Stroke Scale to determine the level of neurological deficit and Barthel Index to determine their functional status were used.