Kanserli hastaların bazı sosyodemografik ve hastalığa ilişkin özelliklerine göre depresyon ve öz-duyarlık düzeylerinin incelenmesi
Analysing depression and self-compassion levels of patients with cancer depending on some of their sociodemographic and disease-related attribute
  1. Tez No: 643877
  2. Yazar: MUHAMMET BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanın doğumu ile birlikte hastalık gerçeği başlar ölümüne kadar bu mücadele devam eder. Günümüzde en yaygın görülen hastalıklardan olan kanser; ilk kez Hipokrat tarafından M.Ö. 460-377 ''karkinoma'' veya ''karkinos'' olarak adlandırılmıştır (1). Kanser yakın döneme kadar sadece fiziksel bir hastalık olarak kabul edilip o yönde tedavi işlemi uygulanmaktaydı. Fakat günümüzde kanserle mücadelede önemli faktörlerden biri de ruh sağlığı boyutu olarak kabul edilmektedir. Yaşamının herhangi bir döneminde kanserle karşılaşan bireyde ilk ortaya çıkan bulgular ruhsal çöküntü, umutsuzluk ve depresif semptomlardır (2). Bireyin kanser tanısı aldıktan sonra depresyonun ortaya çıkma prevalansı %40 gibi oldukça yüksek bir oranla ifade edilmektedir (4). Bu nedenle bireye uygulanan kanser tedavisinin yanı sıra olumsuz ruhsal durumu yönetmenin önemi dikkat çekmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda depresyonla mücadele öz-duyarlık kavramı dikkat çekmektedir. Ruhsal iyilik durumunun ilişkili olduğu faktörlerden öz-duyarlık düzeyinin, iyilik hali üzerindeki etkisinin oldukça yüksek olduğu belirtilmektedir (6). Öz-duyarlık, mutluluk, huzur, iyimserlik gibi ruh sağlığının olumlu boyutlarını güçlendiren ve bireyin ruhsal iyilik halini geliştiren bir kavramdır (7). Ruh sağlığını bozan depresif bulgulara öz-duyarlık kavramı ile yaklaşabilmek bireyin daha mutlu hissetmesini sağlamakta ve kendine karşı daha duyarlı davranış göstermesini desteklemektedir. Yapılan araştırmalar depresif semptomlar gösteren bireylerin daha önce öz-duyarlık deneyimlemediklerini ve ruhsal bozukluk yaşadıkları durumlarda öz-duyarlığın ortadan kalktığını ortaya koymuştur (8). Öz-duyarlıkları yüksek olan bireylerin mutluluk ve iyimserlik düzeyleri yüksektir. Ayrıca bu kişiler, pozitif ruhsal duruma sahiptirler (10). Bununla birlikte, öz-duyarlık koruyucu ruh sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Öz-duyarlığın akıl sağlığının bir yordayıcısı olduğu ve yüksek öz-duyarlığa sahip bireylerin düşük anksiyete, depresyon ve yüksek sosyal bağlılık gösterdiği görülmektedir (11). Böylece olumsuz duygular bireyin etkili ve uygun yollarla kendini, çevresini değiştirecek eylemleri benimsemesine yardımcı olan daha olumlu duygulara dönüştürülmektedir. Bu araştırmanın amacı kanserli hastalarda depresyon ve öz-duyarlık düzeylerinin hastaların bazı sosyodemografik ve hastalığa ilişkin tanıtıcı özelliklerine göre incelenmesi, depresyon ve öz-duyarlık arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da özel bir vakıf üniversitesi hastanesinde 29 Şubat- 05 Mayıs 2019 tarihleri arasında hastanenin onkoloji, günübirlik kemoterapi, kemik iliği transplantasyonu servisinde kanser tanısı alarak tedaviye başvurmuş 22-65 yaş aralığındaki 100 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri ''Kanser Hastalarına Yönelik Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Öz-duyarlık Ölçeği Formu'' ve ''Beck Depresyon Ölçeği Formu'' ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The disease reality begins with the birth of man, and this struggle continues until his death. Cancer, one of the most common diseases today; It was first named by Hippocrates as 460-377“carcinoma”or“carcinoma”before Christ. Until recently, cancer was considered only as a physical disease and treatment was applied in that direction. However, today, one of the important factors in the fight against cancer is considered as the mental health dimension. The first symptoms that occur in an individual who encounters cancer in any period of his life are mental breakdown, hopelessness and depressive symptoms. The prevalence of depression after the individual is diagnosed with cancer is expressed with a rate of 40% rather high. Therefore besides the cancer treatment applied to the individual, the importance of managing the negative mental state is remarkable. In recent studies, the concept of self-compassion to combat depression is remarkable. It is stated that the level of self-compassion, which is one of the factors that the mental well-being is related, has a very high effect on the well-being. It is a concept that strengthens the positive dimensions of mental health such as self-compassion, happiness, peace and optimism and improves the mental well-being of the individual. Being able to approach depressive symptoms that impair mental health with the concept of self-compassion makes the individual feel happier and supports more sensitive behavior towards himself. Studies have shown that individuals with depressive symptoms have not experienced self-compassion before and self-compassion disappears when they experience mental disorders. Individuals with high self-compassion have high levels of happiness and optimism. In addition, these people have a positive mental state. However, self-compassion is of great importance for preventive mental health. It is seen that self-compassion is a predictor of mental health and individuals with high compassion show low anxiety, depression and high social connectedness. Thus, negative emotions are transformed into more positive emotions that help the individual to adopt actions that will change himself and his environment in effective and appropriate ways. The aim of this study is to investigate the levels of depression and self-compassion in patients with cancer according to some sociodemographic and disease-related descriptive characteristics, and to determine the relationship between depression and self-compassion. The sample of the study consisted of 100 patients between the ages of 22-65 who applied to the treatment in a private foundation university hospital in Istanbul between 29 February and 05 May 2019 with the diagnosis of cancer in the hospital's oncology, chemotherapy, bone marrow transplantation service. The data of the study were collected with“Introductory Information Form for Cancer Patients”,“Self-compassion Scale Form”and“Beck Depression Scale Form”.