Ortaokul öğrencilerine okutulmak üzere önerilen öykü kitaplarında toplumsal cinsiyet rolleri
Gender roles in the proposed storybooks for secondary school students
  1. Tez No: 643887
  2. Yazar: DİDEM ÇELİK SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR İPEK EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerine tavsiye edilen öykü kitaplarını toplumsal cinsiyet rolleri ve ifadeleri açısından incelemektir. Çalışmanın veri kaynağını Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği 100 Temel Eser listesindeki Türk yazarlara ait öykü kitapları oluşturmaktadır. Bu listede belirlenen altı öykü kitabından üçer tane öykü random olarak seçilmiştir. Doküman incelemesi yoluyla elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Çalışmada toplumsal cinsiyet konusu“Ana kahramanların cinsiyetleri”,“Diğer kahramanların cinsiyetleri”,“Yazarlarının cinsiyet dağılımları”,“Kahramanların sosyal hayattaki rolleri ve cinsiyetlere atfedilen görevler”,“Öykülerde yer alan cinsiyetleri ayrıştırıcı ifadeler”, alt başlıklarına uygun olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda; kahramanların çoğunun ve yazarların tamamının erkek olduğu, kadınların daha çok ev içi erkeklerin ise ev dışı roller yüklendiği, kitaplarda cinsiyetleri ayrıştırıcı ifadelere yer verildiği, kitapların önerilen yaş grubuna uygun olmadığı ve incelenen kitapların öğrenciler tarafından doğru okunmasının sağlanması gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the storybooks recommended for secondary school students in terms of gender roles and expressions. The data source of the study constitute the story boks belonging to Turkish writers in the list of 100 Basic Writings organized by the ministry. Three stories are randomly selected from the seven story books identified in this list. The data obtained through document review are analyzed by content analysis. In the study, the subject of gender is examined in accordance with the subtitles of“Sexes of the main heroes”,“Sexes of other heroes”,“The authors' gender distributions”,“The roles of heroes in social life and the tasks attributed to genders”,“Expressions that discriminate the sexes in the stories”. As a result of the study, it is concluded that the most of the heroes and all of the authors are men, women are more associated with domestic roles while men are associated with outside works, gender-discriminating expressions are used in the books and that the books are not suitable for the recommended age group and students should be ensured to read the studied books correctly.