Kronik hastalığı olan 60 yaş ve üzeri bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ve kardiyovasküler risk faktörleri bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of healthy li̇festyle behavi̇ors and cardi̇ovascular ri̇sk factors knowledge levels of i̇ndi̇vi̇duals 60 years and older wi̇th chroni̇c di̇sease
- Tez No: 643891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada; Kronik hastalığı olan 60 yaş ve üzeri bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ve kardiyovasküler risk faktörleri bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 31 Ekim 2019 - 31 Ocak 2020 tarihleri arasında, günlük yaşam aktivitelerini bağımsız olarak gerçekleştirebilen ve koroner arter hastalığı, hipertansiyon, diabetes mellitus ve hiperlipidemi tanılarından en az birine sahip 60 yaş üstü (kadın 67.12 ± 5.11 ve erkek 69.38 ± 5.51) yaşlılarla yapılmıştır (n: 362). Araştırma için Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Etik Kurulundan etik kurul onayı alınmıştır. Çalışmada hastaların sosyo-demografik özelliklerine ilişkin“Kişisel Bilgi Formu”, Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD) Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II (SYBD II) Ölçeği kullanıldı. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde parametreleri kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov- Smirnow ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilip, normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Normal dağılım göstermeyen verilerde Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı Post-Hoc analizi kullanıldı. KARRIF-BD ve SYBDÖ-II puan ortalamaları arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile değerlendirildi. Anlamlılık düzeyi p 5000 tl üzeri geliri olanlarda daha yüksek olduğu ve en düşük puanın
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to evaluate the healthy lifestyle behaviors and knowledge levels of cardiovascular risk factors of individuals 60 years and older with chronic disease. The study was conducted between October 31 2019 - January 31 2020, with over 60 (female 67.12 ± 5.11 and male 69.38 ± 5.51) elderly who can independently perform their daily life activities and have at least one diagnosis of coronary artery disease, hypertension, diabetes mellitus and hyperlipidemia (n=362). Approval was obtained from the social sciences ethics committee of Mersin University. Data was collected by using“Personal Information Form”related to the socio-demographic characteristics of patients, Cardiovascular Diseases Risk Factors Knowledge Level (CARRF-KL) scale and Healthy Lifestyle Behaviors II (HLSB II) Scale were used. Arithmetic mean, standard deviation and percentage parameters were used in the evaluation of the data obtained. The suitability of the data to normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnow and Shapiro-Wilk tests, and it was determined that it did not show normal distribution. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test were used in the data that did not show normal distribution. Complementary Post-Hoc analysis was used to identify differences. The correlation between CARRF-KL and HLSB-II mean scores was evaluated by Spearman correlation analysis. Significance level was taken as p 5000 TL according to income, and the lowest score is in those with income below