Reflections of the çift-hane system in medieval Bosnia and Serbia
Ortaçağ Bosna ve Sırbistanı'nda çift-hane sisteminin yansımaları
- Tez No: 64390
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İNALCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu tezin temel tartışma konusu çift-hanenin tarihsel sürekliliğidir- kırsal Osmanlı sosyo-ekonomik yapısının en temel ünitesi olan aile köylü çiftliği Profesör Halil İnalcık tarafından keşfedilmiştir. İnalcık'ın teorisi ve tanımlamaları ile ilgili incelemeden sonra, tez, bu sistemin tarihsel öncülleri olan imparatorluk sınırları içerisindeki Balkanlı iki ulus Sırbistan ve Bosna'yı araştırmayı deneyecektir. Ciro Truhelka etkili eseri başlangıç noktası olarak gözönünde bulundurulacaktır. Truhelka, içinde bulunduğumuz yüzyılın başlarında Sırbistan ve Bosna'da tarımsal ekonomik yapı hakkında devam eden pek çok mitler yarattı. Daha sonra Sırbistan konusu içerisinde Georgije Ostrogorski ve Dusanka Bojanic'in yakın dönemdeki pek çok önemli çalışmalarını kullanarak şu sonuca ulaşmaktayız: Fetihten önce Sırbistan İmparatoru Stefan Duşan'ın hükümdarlığı zamanında Sırbistan'da çift-hane gibi bir rejim vardı. Çift-hane rejimi merkezi otoritenin ve Bizans'ın kolonizasyon etkisinin bir sonucu olarak belirdi. Bununla birlikte Bosna'da benzer bir öncül bulunamadı. İmparator Stefan Duşan'ın dışında oluşan Bosna asla güçlü merkezi kontrolün altına girmediği gibi Bizans tarafından da büyük ölçüde etkilenmedi. Sadece Osmanlılar'ın hükümranlığı altında çift-hane sistemi empoze edildi. Bununla beraber çift-hane Bosna'da devam eden fonksiyonel bir süreklilik gerçekleştirdi. Çift-hane kırsal bir kolonizasyon metodu olarak kaldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main argument of this thesis is to examine the historical continuity of the çift-hane, the one family peasant farm unit that Professor Halil İnalcık has discovered to be the most basic unit of the rural Ottoman Ottoman social and economic structure. After a review of İnalcık's definitions and theory, this thesis will then attempt to investigate the historical predecessors of this system in two Balkan nations within the empire, Serbia s and Bosnia. As a starting point the influential work of Ciro Truhelka will be considered, who writing early this century created several enduring myths about the agrarian economic structure in these two lands. Later in the Serbian case, by utilizing several important recent studies performed by Georgije Ostrogorski and Dusanka Bojanic, we come to the conclusion that there was in fact a çift-hane like regime in place before the conquest, namely during the rule of the Serbian emperor Stefan Dusan. It came as the result of central rule and the colonizing influence of Byzantium. However, in Bosnia no similar predecessor is found. Being outside of the empire of Stefan Dusan, Bosnia never was put under strong central rule, nor was it greatly influenced by Byzantium. Only under the Ottomans was a çift-hane like system imposed. The fact that it was accomplished does point to a functional continuity continued in this case however. The çift-hane remained a method of rural colonization.