The US and the Bosnian war: An analytical survey on the formulation of Us policy from the Yugoslav Dissolution to the Dayton Accods, 1991-1995
Amerika ve Bosna savaşı: Yugoslavya'nın dağılmasından Dayton Barış Antlaşmasına kadar ki dönemde Amerikan politikasının analitik bir araştırması
- Tez No: 64391
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET 1990'lann başlarında Yugoslavya'nın süratle dağılması AB ve ABD açısından soğuk savaş sonrasında meydana gelen ve dikkatle ele alınabilecek iddialı bir hadiseydi. Ancak hemen farkedildi ki, ABD, Bosna'daki soykırımı andıran savaşı durdurmak için arada bir mantıklı siyaset seçenekleri ortaya koymuş olmasına rağmen, genel manada düşünüldüğünde fazlaca etkili olamadı. Öte yandan Avrupalı devletler savaş alanında silahların belirlediği vaziyeti kabullenmeye oldukça istekli gölündüler. Üç buçuk yıl süren ve 200.000 insanın hayatına mâlolan bu savaş sırasında ABD ile AB arasındaki görüş ve yaklaşım farklılıkları iyice belirgin hale geldi. 1995'te ABD'nin liderlik rolünü üstlenerek yeniden sahneye dönüşüne kadar geçen zaman zarfındaki genel vaziyet bir çok insana sanki ABD ile AB'nin Avrupa kıtasındaki krizlere yönelik politikalarını değiştirmiş oldukları intibaını vermişti. ABD'nin Bosna işinde meseleye yemden el atması ve uzunca bir zamandır özlemle beklenen liderlik ve bunun için lâzım gelen kaynakları temin etmesi Bosna'daki soykırıma son verdi ve Dayton Antlaşmalarının imzalanmasını sağladı. Aynı zamanda bu geri dönüş AB'nin Avrupa'daki bu tür işleri çözme konusundaki yetersizliğini ve Avrupa kıtasında ABD'nin rolünün mutlaka devam edeceği gerçeğinin de altım çizmiş oldu. Bu master tezi bütün bu olayların yani ABD'nin Yugoslavya'nın dağılması ve Bosna savaşının sebepleri konusundaki ilk hatalı analizi; bilhassa 1993 ve 1994 yıllarında belirgin hale gelen AB ile ABD arasındaki bütün tartışmalar ve anlaşmazlıklar ve son olarak da ABD'nin taraflara baskı yaparak Dayton Antlaşmaları'nın imzalanmasını sağlamak yolundaki çabalarının genel bir gözden geçirilmesi niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yugoslavia's collapse in the early 1990s was the first European post cold- war challenge for the West, the EU and the US, to meet. However, it is clear that, following from a slow and flawed start, the US did not provide the required leadership to which Europe had been accustomed, though it occasionally came up with meaningful policy options to stop the genocidal war in Bosnia, while the Europeans looked all-too-willing to accept the 'facts on the ground'. During the course of the three-and-half year long war, which claimed about two hundred thousands of lives, the US-EU split became quite visible, and at various times, it looked to many as if the US had changed its traditional policy of leadership for a much more reduced role in crises management on European soil, an assumption boastfully confirmed by the Europeans until the US came back to the scene in 1995. The return of the US with long-sought leadership and resources put an end to the carnage in Bosnia and brought about the Dayton Accords. At the same time, it underlined the fact that the EU is unable to put things in order on its own continent, and that the US' traditional role is bound to continue in Europe. The dissertation is a short survey of the US' initial flawed diagnosis of the dissolution of Yugoslavia and then of Bosnia, the wrangling between the US and the EU which became more and more visible in the course of 1993 and 1994 and finally the US' policy of knocking heads together to achieve the Dayton Accords. IV