Cüce galaksilerde orta kütleli karadelik adaylarının optik gözlemlerle araştırılması
Investigation of intermediate-mass blackholes in dwarf galaxies using optical observations
  1. Tez No: 643911
  2. Yazar: İSMAİL TUNCA AMANVERMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ŞAHAN, PROF. DR. EDA SONBAŞ DHUGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hemen hemen bütün galaksilerin merkezlerinde bir karadelik olabileceği astrofizikte yaygın olarak kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalar galaksilerin merkezinde olası bir karadelik kütlesinin orta ya da süper kütleli karadelik sınıfında olduğuna işaret etmektedir. Süper kütleli karadeliklerin (MKD>106M⊙) tanımlanması ve kütlelerinin hesaplanmasında önemli adımlar atılmış olsa da orta kütleli karadelikler (Intermediate Mass Black Holes; IMBHs; 102M⊙MKD106M⊙) üzerine yapılan çalışmaların yeterli olmadığı görülmektedir. Hem teleskopların teknik olarak gelişmesi hem de teorik ilerlemeler, Aktif Galaktik Çekirdekler'lerin (AGÇ) optik tayfındaki yayınım çizgilerinin hızları ve parlaklıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ile IMBH'lerin yaklaşık kütlelerinin hesaplanabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, Lemons, vd., (2015) ve Marleu, vd., (2017) tarafından cüce galaksilerin X-ışın ve kızılötesi bölgedeki ışımalarından belirlenen IMBH adaylarının optik tayflarında bulunan H ve H geniş çizgi yapılarından kütleleri hesaplanmıştır. Optik tayf verileri için SDSS veri tabanı ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) bulunan RTT150 teleskobuna bağlı olarak çalışan TFOSC tayf çekeri kullanılmıştır. Çalışmamızda incelenen galaksilerin TUG verileri ve SDSS verileri kullanarak merkezlerinde ~8x102Mʘ-~3x105Mʘ kütle aralığında karadeliklerin olabileceği ve bunların IMBH'lerin kütle aralığına karşılık geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is believed that a black hole resides at the center of majority of the known galaxies. Studies indicate that the masses of these black holes can be classified as intermediate (102M⊙BH106M⊙) or supermassive (MBH>106M⊙). While there has been significant progress in identifying and calculating the masses of supermassive black holes, intermediate-mass black holes (IMBHs), on the other hand, have remained illusive. Recent advancements in both the technical specifications of telescopes, as well as, theoretical advances have demonstrated that it is possible to infer the masses of IMBHs via scaling relations between the velocities and luminosities of emission lines in the optical spectra of active galactic nuclei (AGNs). In this work, we present an analysis of optical spectra using broad H and H lines for a number of candidate IMBHs defined in the X-ray and infrared wavebands. Optical data were taken from the SDSS data base and the TFOSC spectrograph operating with RTT-150 telescope located at the TUBITAK National Observatory (TUG). For the sample in our study, we estimated black hole masses in the range of ~8x102Mʘ-~3x105Mʘ.