Boraks ve çeşitli tıbbi aromatik bitki özütlerinin odunun teknolojik özelliklerine etkisi
The effect of borax and various medicinal aromatic plant extracts on the technological characteristics of wood
- Tez No: 643920
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmada ; Artvin ilinde ve ülkemizin bazı kısımlarında yetişen ladin (Picea orientalis L.) odunu ve yurt dışı kökenli maun odunu tercih edilmiş olup; doğal emprenye maddesi olarak çaşır, çayır soğanı bitkileri (özüt) ve boraks kullanılarak hazırlanan deney örnekleri iki farklı (%1, %3 )' lük çözelti konsantrasyonu ile ASTM 1413-76 standartlarına göre emprenye edilmiş ve bazı fiziksel/mekanik özelliklerindeki değişimler araştırılmıştır. Emprenye sonrası alınan örnek numuneler testleri yapılarak kontrol örnekleri ile karşılaştırılmıştır. Böylelikle insana/ çevreye zarar vermeyen, daha sağlıklı/ekonomik koruyucu etkiye sahip doğal emprenye maddesi elde edilmesi ve çok çeşitli sahalarda kullanım olanakları amaçlanmıştır. Hava kurusu ve tam kuru özgül ağırlık değişimi kontrol örneğine oranla her iki odun türü olumlu sonuç vermiştir. En yüksek hava kurusu özgül ağırlık değeri maun odununda % 1 boraks (0.58 g/cm3), tam kuru özgül ağırlık değişimi yine maun odununda % 1 boraks (0.56 g/cm3; eğilme direnci değişimi her iki odun türünde kontrol örneğine oranla uygunluk göstermiştir. En yüksek eğilme direnci maun odununda % 3 çaşır özütü (101.30 N/mm2), en yüksek elastiklik modülü maun odununda % 1 çayır soğanı (10650 N/mm2), Basınç direnci değişimi ladin odununda düşüş oluşurken, maun odununda yükseliş belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study; Spruce (Picea orientalis L.) wood grown in Artvin province and some parts of our country and mahogany of foreign origin were preferred. The experimental samples prepared using chives, meadow bulb plants (extract) and borax as natural preservative were impregnated with two different (1%, 3%) solution concentrations in accordance with ASTM 1413-76 standards and some physical / mechanical properties were investigated. The samples taken after impregnation were tested and compared with the control samples. In this way, it is aimed to obtain natural preservative material that does not harm human / environment and has a healthier / economical protective effect and its use in various fields. Both types of wood gave positive results compared to the air dry and fully dry specific gravity change control sample. The highest air dry specific gravity value was 1% borax (0.58 g / cm3) in mahogany wood, and 1% borax (0.56 g / cm3); bending resistance change in mahogany wood compared to the control sample). high bending resistance 3% bleach extract (101.30 N / mm2) in mahogany wood, 1% meadow bulbs (10650 N / mm2) with the highest elasticity modulus in mahogany wood, while a decrease in pressure resistance occurred in spruce wood, an increase in mahogany wood was determined.