Harran ovası koşullarında bazı pikan cevizi (Carya İllinoinensis) çeşitlerinin fiziksel ve biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the physical and some biochemicalcharacteristics of pecan (Carya Illinoensis) cultivars grown inSoutheastern Anatolia region
  1. Tez No: 643921
  2. Yazar: SİBEL AKKUŞ BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişen farklı pikan çeşitlerinin pomolojik, fiziksel ve biyokimyasal özellikleri ile yağ asiti kompozisyonu ve yağ asitlerinin antioksidan madde içeriklerini belirlemek için yapılmıştır. Araştırma için GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Serince İstasyonu'nda hali hazırda bulunan ve 21 çeşitten oluşan koleksiyon bahçesinden 2017 ve 2018 yılında elde edilen cevizler ve ceviz yaprakları ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out todetermine not only the pomological, physical, biochemical properties and fatty acid composition but also antioxidant content of fatty acids of different pican cultivars grown in the Southeastern Anatolia Region. Research material has been obtained from Serince station of GAP Research Institue, Şanlıurfa province, which are consist of 21 varieties of pikan. Those research material of pikan fruit and leaves obtained by 2017-2018 production season. The tree sused in the study were accepted as blocks and the observed parameters were subjected to variance analysis according to the random blocks experiment pattern.