Ilımlı hiperbilirubinemi ile seyreden gilbert sendromu hastalarında dinamik tiyol disülfit dengesi ve myeloperoksidaz
Dynamic thiol disulphite balance and myeloperoxidase in patients with gilbert syndrome with moderate hyperbilirubinemia
  1. Tez No: 643947
  2. Yazar: BURAK FURKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Biochemistry, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gilbert Sendromu ılımlı bilirubin yüksekliği ile karakterizedir. Hastalarda karaciğer fonksiyon testleri, hematolojik veriler ve karaciğer biyopsisi normaldir. Ateroskleroz pıhtılı yağlı fibröz plaklar ve kronik inflamasyon ile karakterize sinsi seyirli, ilerleyici bir hastalıktır. Tiyol-disülfid dengesinin sürdürülmesi vücuttaki oksidan hasara karşı koruyucu etki gösterir. Myeloperoksidaz nötrofilik bir enzimdir, inflamasyon ve aterosklerozu artırıcı etki gösterir. Bu tez çalışmasında Gilbert Sendromu tanılı hastalarda dinamik tiyol-disülfid dengesi ve myeloperoksidaz düzeyinin belirlenerek bunların bilirubin düzeyi ve diğer faktörlerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Gilbert Syndrome is characterized by a mild elevation of bilirubin levels. Liver function tests, hematological tests and liver biopsy are normal in patients. Atherosclerosis is an insidious, progressive disease characterized by clotted fatty fibrous plaques and chronic inflammation. Maintaining thiol-disulfide balance has a protective effect against oxidant damage in the body. Myeloperoxidase is a neutrophilic enzyme which increases chronic inflammation and atherosclerosis. In this thesis, dynamic thiol-disulfide balance and myeloperoxidase levels were determined in patients with Gilbert Syndrome and it was aimed to investigate their relationship with bilirubin levels and other factors. In our study, compared to the control group total thiol (352.3 ± 38.6 vs.