Orkun dergisinde milliyetçilik düşüncesinin inşası
The construction of the idea of nationalism in Orkun journal
  1. Tez No: 643954
  2. Yazar: KAAN EYÜP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLHAK ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezin içerisinde milliyetçilik akımının ortaya çıkışıyla birlikte yaşanan değişim sürecinin ardından ulusal kimliğin önemli bir besleyeni olan milliyetçilik kavramlarının nasıl çeşitlenerek toplumda yer edindiği ele alınmıştır. Bu çalışmada ulusal kimlik bileşeni olan milliyetçilik kavramının ne şekilde ele alındığı üzerinden Orkun dergisi incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde milliyetçilik kavramının tarihsel ardalanı ele alınırken aynı zamanda milliyetçilik ile ilgili kavramlara da açıklık getirilmiştir. Daha sonra milliyetçilik akımının zorunlu getirisi olarak ortaya çıkan ve Osmanlı Devleti'nin dağılmasını engellemek amacıyla topluma benimsetilmeye çalışılan fikir akımları ele alınmıştır. Bu fikir akımlarının en büyük destekçisi olan Türkçü dernek faaliyetlerine de bu bölümde yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'de milliyetçilik akımının gelişimi başlığı altında Osmanlı Devleti'nin yıkılma sürecinde ortaya çıkan yani son geçiş döneminde özellikle meşrutiyet sonrası yaşanan gelişmelerle, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve Cumhuriyetin ilanıyla milliyetçilik akımının etkileri ele alınmıştır. Son olarak milliyetçi düşüncenin savunucularından biri olan Milliyetçi Hareket Partisi'nin ortaya çıkış sürecine ve yaşanan gelişmelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Orkun dergisi bazı başlıklar oluşturularak siyasi akımlar çerçevesinde incelenmiş ve milliyetçilik duygusunun hangi kavramlar üzerinden inşa edildiğine yer verilmiştir. Özellikle milliyetçilik kavramı doğrultusunda gelişen Türkçülük ve Turancılık kavramlarının ırkçılık ile bağlantısının bulunmadığına dikkat çekilmiştir. Orkun dergisinin yazar kadrosuyla birlikte içerisinde yer alan yazılar çerçevesinde ortaya konulmak istenen fikir yapısı detaylıca incelenmiştir. Tezin içerisinde bulunan yazılar tasnif edilerek başlıklara ayrılmış ve derginin içeriği doğrultusunda bölümler oluşturularak tez meydana getirilmiştir. Sonuç olarak ulusal kimlik kavramı çerçevesinde milliyetçilik kavramının ne şekilde ele alındığı ve savunulduğu örnekleriyle birlikte ortaya konulmuştur. Orkun dergisinde yayımlanan yazılar doğrultusunda belirlenen başlıklar altında verilen örneklerle mesajlar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The change in this thesis with the emergence of nationalism.After the process, how are the concepts of nationalism, an important foster of national identity? It is discussed that it diversified and gained a place in society.In this study, the national identity component Orkun magazine was examined on how the concept of nationalism is handled. While the historical background of the concept of nationalism is discussed in the first part of the study, the same At the time, the concepts related to nationalism were also clarified.Later nationalism emerging as a compulsory return of the current and preventing the dissolution of the Ottoman Empire Streams of ideas that are tried to be adopted by the society are discussed.These streams of ideas The activities of the Turkish association, which is its biggest supporter, are also included in this section.Under development for the second part of the title of the current nationalism in Turkey Studies In the last transition period that emerged during the collapse of the Ottoman Empire, especially with developments after the constitutional monarchy, the establishment of the Republic of Turkey and the Republic With the announcement, the effects of nationalism movement were discussed. Finally, of nationalist thought the emergence of the Nationalist Movement Party, one of its advocates, and the developments are included. In the third part, Orkun magazine is composed of some titles and and on which concepts the sense of nationalism can be constructed, has been included. Turkism, which developed in line with the concept of nationalism, and It has been pointed out that the concepts of Turanism are not related to racism. Orkun to be presented within the framework of the articles in the magazine with its staff of writers The desired idea structure has been examined in detail. The texts in the thesis are classified and It is divided into titles and by creating sections in line with the content of the journal has been brought.As a result, in the framework of the concept of national identity, how is the concept of nationalism, It has been put forward together with the examples that it has been discussed and defended. In Orkun magazine messages with examples given under the titles determined in line with the published articles has been transferred.