John Whitaker: A Representative of Tory discourse in eighteenth-century Britain
John Whitaker: Onsekizinci yüzyıl İngiltere'sinde Tory söyleminin bir temsilcisi
- Tez No: 64396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CADOC D. LEİGHTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Tarihyazımı açısından onsekizinci yüzyıl, İngiltere tarihinin belirleyici önemde bir dönemi olarak tanımlanabilir. Fakat, belirtmek gerekir ki, İngiliz tarihinin bu evresi tarihsel araştırmayı engelleyen ideolojik tercihler yüzünden yakın zamanlara kadar ancak parçalı bir biçimde incelenmiştir. Bu tezin ana amacı, İngiliz tarih yazımcılığınca büyük ölçüde ihmal edilen Tory söyleminin önde gelen temsilcisi olan bir onsekizinci yüzyıl İngiliz tarihçisinin, John Whitaker'm eserlerinin değerlendirilmesidir. İkincil temalar olarak,“Whig Tarih Yorumu”nun onsekizinci yüzyıl çalışmaları üzerine etkisi ile Tory ve Aydınlanma tarihçilerinin aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar tartışılmıştır. Aynı zamanda, John Whitaker'ın yazılan temel alınarak tarih yazımının merkezi sorunlarından olan anakronizm, ırkmerkezcilik,“galiplerin tarihi”, epistemolojik sınırlamalar ve“'büyük adamlar tarihi”gibi konulan incelemek için özel bir çaba harcanmıştır.. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In terms of historiography, eighteenth century can be described as a crucial period in the history of Britain. However, it should be noted that, due to ideological reasons influencing historical research, this era of British history is observed only partially until recent decades. The main concern of this thesis is to evaluate the works of an eighteenth century British historian, John Whitaker, who was a significant representative of Tory discourse, neglected to a great extent in British history writing. As secondary themes, the influence of the“Whig Interpretation of History”on eighteenth century studies, similarities and differences between Tory and Enlightenment historians are discussed. Also, on the basis of John Whitaker' s writings, a special effort is made to observe some major problems of historiography, including anachronism, ethnocentrism,“history of the victors”, epistemological limitations and“history of greatmen.”m