Josiah Tucker: An Eighteenth-Century pamphleteer
Josiah Tucker: Bir onsekizinci yüzyıl risalecisi
- Tez No: 64397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CADOC D. LEİGHTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışma, özellikle ekonomik ve politik olmak üzere, Dean (Katedral Başrahibi) Josiah Tucker' m fikirleri üzerinedir. Onsekizinci yüzyıl İngilteresi, Tucker'ın düşüncelerinin tarihsel çerçevesini oluşturmaktadır. Kendisinin çalışmalarının incelenmesi, zamanının meseleleri hakkında yoğun bir biçimde yazdığını gösterir. Ekonomik açıdan fikirleri modifıye edilmiş merkantilistik yapıdadır, politik olarak bir muhafazakardır ve döneminin temel din tartışmalarına ılımlı bir tavırla yaklaşır. Argümanları pek orjinal olmamakla beraber, eserleri onsekizinci yüzyıl İngiltere' sindeki başlıca tartışmaları içerdiğinden dolayı yine de dikkate değerdir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis deals with the ideas of Dean Josiah Tucker, especially in economic and political terms. The historical context of his thought is eighteenth-century Britain. A study of Tucker's works reveal that he wrote extensively on current issues. Regarding economic matters, his ideas display a modified mercantilistic view, politically he is a conservative and he approaches the main religious debates of the time with a moderate attitude. Althoxigh he argued for nothing very original, Tucker still deserves attention as the main debates of eighteenth-century Britain are dealt with in his works. m