Kastamonu kent merkezi ve yakın çevresindeki topraklarda ağır metal birikiminin toprak kullanımına bağlı değişimi
Temporal and spatial variotion of air quality in misurata
- Tez No: 643961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ SEVİNÇ KRAVKAZ KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Artan nüfus, nüfusun kent merkezlerinde yoğunlaşması ile birleşerek çevre kirliliği, küresel iklim değişikliği, plansız kentleşme ve sağlıksız yaşam koşulları gibi pek çok sorunun oluşmasına veya artmasına sebep olmuştur. Bu sorunlar içerisinde çevre kirliliği en önemli sorunların başında gelmektedir. Kirlilik artışından en çok etkilenen elemanların başında ise toprak gelmektedir. Toprak kirlenmesine bağlı olarak toprak kalitesinde meydana gelen değişim gerek doğal ve gerekse ekosistemi önemli ölçüde etkilemektedir. Havadaki kirlilik etmenlerin bir süre sonra toprağa geçmektedir. Bundan dolayı toprak, aynı zamanda kirlilik düzeyini en iyi yansıtan ortamdır. Toprak ve çevre kirleticileri arasında ağır metaller önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Ağır metaller birçoğunun düşük konsantrasyonlarda bile canlılar için toksik olabilmeleri, canlı bünyesinde biyobirikme eğiliminde olmaları ve doğada uzun süre kalabilmeleri sebebiyle kirlilik etmenleri arasında ayrı bir öneme sahiptir. Bundan dolayı ağır metal konsantrasyonlarının izlenmesi büyük önem taşır. Bu çalışmada da Kastamonu kent merkezinde farklı karakterdeki 15 lokasyondan alınan toprak örneklerinde 12 adet ağır metal konsantrasyonu belirlenmiş ve bu ağır metallerin lokasyon bazında değişimleri istatistiki yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda Cr, Zn, Cd, Ni, Cu, Pb ve B bakımından en düşük değerler şehir merkezi dışında sanayi bölgesi ve sanayi bölgesi kenarında yer alan lokasyonlarda elde edilmiştir. Cu, Zn, Cd, Pb ve Mn bakımından en yüksek değerler şehir merkezinde arayol kenarında, Cr, Co, Ni ve B bakımından en yüksek değer ise şehir merkezi dışındaki ziraat alanlarında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing population, combined with the concentration of the population in urban centers, caused many problems such as environmental pollution, global climate change, unplanned urbanization and unhealthy living conditions to occur or increase. Among these problems, environmental pollution is one of the most important problems. Soil is one of the elements most affected by the pollution increase. The change in soil quality due to soil pollution significantly affects both natural and ecosystem. Pollution factors in the air pass to the soil after a while. Therefore, the soil is also the environment that best reflects the pollution level. Heavy metals have started to take an important place among soil and environmental pollutants. Heavy metals are of particular importance among pollution factors, as many of them can be toxic to living things even at low concentrations, tend to bioaccumulate in the living organism and remain in nature for a long time. Therefore, monitoring heavy metal concentrations is essential. In this study, 12 heavy metal concentrations were determined in soil samples taken from 15 locations with different characteristics in Kastamonu city center, and the location-based changes of these heavy metals were compared with statistical methods. As a result of the study, the lowest values in terms of Cr, Zn, Cd, Ni, Cu, Pb and B were obtained in locations outside the city center at the edge of the industrial zone and industrial zone. The highest values in terms of Cu, Zn, Cd, Pb and Mn were obtained in the city center at the side of the crossroad, while the highest values in terms of Cr, Co, Ni and B were obtained in agricultural areas outside the city center.