Bir gıda işletmesinde yapılan risk değerlendirmesinde çalışan kadınlarda ergonominin obezite ve solunum fonksiyonları ile ilişkisi
The relationship of ergonomin with obesity andrespiratory functions in women working in riskassesment in a food business
- Tez No: 643987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı; bir gıda işletmesinde yapılan risk değerlendirmesi sonucunda işletmede çalışan kadınların çalışma ortamından kaynaklı ergonomik risklerden etkilenip etkilenmediğini araştırmak ve çalışma ortamının obezite ve çalışanların solunum fonksiyonları ile ilişkisini incelemektir. İşyeri genelinde, ergonomik, psikososyal, fiziksel, kimyasal, biyolojik, sağlık, işyeri ve çalışma ortamından kaynaklı tehlike ve riskler Ön Tehlike Analiziyle değerlendirilmiş olup alınması gereken önlemler belirtilmiştir. Çalışmaya ofis alanlarında ve üretimin farklı bölümlerinde çalışan 182 kadın çalışan dahil edilmiştir. Çalışan kadınlarda obezite tespiti için Vücut Kitle İndeksi, Solunum fonksiyonları için spirometri cihazı kullanılarak kayıt altına alınmıştır. 182 kadın çalışanın yaş, boy, kilo, VKİ, FVC Beklenen, FVC%, FEV1 Beklenen, FEV1% verilerinin değerlendirilmesinde“IBM SPSS for Windows Version 26”istatistik programı kullanılmıştır. Veriler, tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) LSD post hoc testi, Kruskall Wallis ile değerlendirildi. Ergonomik risklerle beraber psikososyal risklere de maruz kalan, sadece psikososyal risklere maruz kalan, fiziksel risklerle beraber psikososyal risklere de maruz kalan, kimyasal risklerle beraber psikososyal risklere de maruz kalan, biyolojik risklerle beraber psikososyal risklere de maruz kalan, sağlık riskleriyle beraber psikososyal risklere de maruz kalan, işyeri ortamından kaynaklı risklerle beraber psikososyal risklere de maruz kalan bireylerden oluşan grupların Vücut Kitle İndeksine göre değerlendirilmesi Ki-Kare testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; as a result of the risk assessment made in a food business, to investigate whether the women working in the business are affected by ergonomics risks arising from the working environment and to examine the relationship between the work environment and obesity and the respiratory functions of the employees. Threats and risks arising from ergonomic, psychosocial, physical,chemical, biological, healty, workplace and working environment in the workplace were evaluated with Preliminary Hazards Analysis and the precautions to be taken were specified.182 women working in office areas and different parts of the production were included in the study. Body Mass Index for determining obesity in working women; It was recorded using a spirometry device for respiratory functions.“IBM SPSS for Windows Version 26”statistics program was used to evaluate the age, height, weight, BMI, FVC Expected, FVC%, FEV1 Expected, FEV1% data of 182 female employees. Data were evaluated one–way analysis of variance(One Way ANOVA)LSD Post Hoc Test, Kruskall Wallis. Exposed to psychosocial risks as well as ergonomic risks, exposed only to psychosocial risks, exposed to psychosocial risks as well as physical risks, exposed to psychosocial risks as well as chemical risks, exposed to psychosocial risks as well as biological risks, exposed to psychosocial risks as well as healty risks. Assessment of groups consisting of individuals who are exposed to psychosocial risks as well as ergonomic risks, only to psychosocial risks, psychosocial risks as well as physical risks, psychosocial risks as well as chemical risks, psychosocial risks as well as biological risks, psychosocial risks as well as healty risks, psychosocial risks as well as arising from the workplace environment was run using the Chi-Square Test according to Body Mass Index.