Bir temel gıda ve tüketim malzeme deposunda ergonomik risk etmenlerinin REBA, OWAS ve MURİ metodu ile değerlendirilmesi
Evaluation of ergonomic risk factors in a warehouse of essential food and consumption materials using REBA, OWAS and MURİ methods
- Tez No: 660388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHRİ GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma beden gücüyle yapılan işlerde çalışanların maruz kaldığı ergonomik risk etmenlerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla Iğdır İlinde 1500 m² gıda bölümü, 1100 m² içecek bölümü ve 250 m² temizlik ve deterjan bölümü ile toplam 2850 m2 kapalı alana sahip olan özel bir temel gıda ve malzeme deposu işletmesinde çalışanlar dikkate alınmıştır. Bu kapsamda 40 erkek ve 3 kadın çalışanın çalışma ortamları ve postürleri gözlemlenerek fotoğraflar çekilmiş ve yapılan işlere bağlı olarak karşılaşılan ergonomik risk etmenleri Hızlı Tüm Vücut Değerlendirme (REBA), Ovako Çalışma Duruşları Analiz Sistemi (OWAS) ve MURİ yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. REBA, OWAS ve MURİ yöntemleriyle yapılan risk değerlendirme sonucunda depo çalışanlarında meydana gelebilecek Kas-İskelet Sistemi Rahatsızlığı (KİSR) nedenleri ortaya konulmuştur. REBA ve OWAS metotlarına göre depo çalışanlarının 3. derece yüksek riskli seviyede iş yapmaları nedeni ile mümkün olduğu kadar kısa bir zamanda düzeltici eylem gerektiği sonucu elde edilmiştir. KİSR açısından çalışanların 2. derece orta risk seviyesinde düzeltici eylem gerektiren çalışmalar yaptıkları sonucu elde edilmiştir. MURİ metoduna göre ise çalışanların ergonomik açıdan 2. derece sarı bölge riskli grupta çalışma yapmaları nedeni ile düzeltici eylem gerektiği sonucu elde edilmiştir. OWAS, REBA ve MURİ risk değerlendirme metotlarına göre elde edilen sonuçlar değerlendirilerek işveren açısından gerekli tedbirlerin alınması ve çalışanlarda KİSR risklerini ortadan kaldıracak uygulamalar ile proaktif yaklaşımlar önerilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile işverenin gerçekleştireceği proaktif yaklaşımlarla işletmenin iş gücü kayıplarının ve ek maliyetlerinin azalacağı, çalışanlarda oluşabilecek meslek hastalığı risklerinin en aza indirilebileceği ve çalışanlarda iş memnuniyetinin artırılacağı sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the ergonomic risk factors that employees are exposed to in physical work. For this purpose, employees working in a private warehouse where essential food and material are stored and that has a total closed space of 2850 m2 consisting of a 1500 m² of food section, 1100 m² of beverage section, and 250 m² of cleaning and detergent section in Iğdır Province were chosen for this study. In this context, the working conditions and postures of 40 male and 3 female employees were carefully observed and several photographs were taken of them as they were busy working. The ergonomic risk factors that the employees encountered depending on the work they performed were evaluated using the Rapid Entire Body Assessment (REBA), Ovako Working Posture Analysis System (OWAS), and MURI methods. Our evaluation results revealed the causes of Musculoskeletal Disorders (MSDs) that could occur in warehouse employees. According to the REBA and OWAS methods, the warehouse employees worked at a 3rd-degree high-risk level while they worked at a 2nd-degree medium risk level in terms of MSDs, thus making it essential that corrective action should be taken urgently. As for the MURI method, these employees worked at a 2nd-degree medium risk level (yellow zone) in terms of ergonomics, thus indicating that their work postures should be corrected without delay as far as -degree yellow zone risk group. Considering the results of these three methods, employers should take necessary measures, and proactive approaches should be adopted in eliminating the risks of MSDs in the employees. Finally, it was concluded that likely labor force losses and additional costs in a workplace could be reduced thanks to proactive approaches to be adopted by the employer and that risks relating to occupational diseases could be minimized, thus increasing job satisfaction for employees.