COVID-19 salgınının inşaat sektöründe çalışanlar üzerinde, işçi sağlığı ve iş güvenliği bakımından etkileri ve çözüm önerileri
The effects of the COVID-19 pandemic on the employees in the construction sector in terms of worker health and safety and suggestions for solutions
- Tez No: 643993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VESİLE KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Accidents, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Koronavirüs Hastalığı (Covid-19), damlacık ve temas yolu ile insandan insana bulaşan bir solunum hastalığı olup, 23 Ocak 2020 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin Wuhan kentinden başlayarak dünyanın birçok ülkesine yayılarak 11 Mart 2020 tarihinde pandemi olarak ilan edilmiştir. Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında dünya genelinde ciddi önlemler alınmıştır, fakat inşaatlarda ve fabrikalarda çalışan yüz binlerce işçinin ağır ve riskli çalışma koşulları, salgın zamanlarında da daha büyük risklere yol açmaktadır. İş Güvenliği kavramı iş kazalarının artmasıyla birlikte son yıllarda ülkemizde ciddi derecede önem kazanmıştır. İnşaat sektörü çalışma saatleri ve çalışma koşulları bakımından en fazla risk barındıran sektördür. Bu sektörde, elektrik tesisat işleri, makine tesisat işleri, duvar ve sıva işçiliği gibi çok çeşitli işçinin çalışıyor olması ve bu çeşitli imalatlarda kullanılan malzeme ve ekipmanların çok olması, düzensiz çalışma saatlerinin olması ve çalışma alanlarının çok çeşitli olup dış etmenlere açık olması sektördeki COVID-19 risklerini arttırıcı başlıca sebeplerdendir. İş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınarak kaza sayılarında ve ölüm oranlarında düşüşler olmasına rağmen, dünyada ve Türkiye'de ortaya çıkan COVİD-19 salgını ile işçilerin ölüm ve hastalık oranlarında yine elverişsiz çalışma koşulları, duyarsız çalışanlar yüzünden yükselişe geçmektedir. Ülkemizdeki bu oranlar diğer gelişmiş ülkelere oranla hala yüksektir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus Disease (Covid-19) is a respiratory disease transmitted from person to person by droplet and contact, and it spread to the country of the world starting from Wuhan, People's Republic of China on January 23, 2020 and was declared as a pandemic on March 11, 2020. Serious measures have been taken worldwide within the scope of coronavirus (Covid-19) measures, but the heavy and risky working conditions of hundreds of thousands of workers working in construction and factories also lead to greater risks in times of epidemics. The concept of Occupational Safety has gained serious importance in our country in recent years with the increase of occupational accidents. The construction sector is the sector with the highest risk in terms of working hours and working conditions. In this sector, the fact that a wide variety of workers such as electrical installation works, mechanical installation works, wall, and plasterwork is working and the materials and equipment used in these various productions are abundant, irregular working hours and the wide range of work areas are open to external factors, COVID- 19 is one of the main reasons that increase the risks. Although the decline in occupational health and safety measures is based on the number of accidents and mortality, however, unfavorable working conditions of the workers with the COVID-19 outbreak occur in the world and Turkey mortality and morbidity rates, pass on the rise because of the insensitive staff. These rates in our country are still high compared to other developed countries.