İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılık ve örgüt kültürü oluşturmaya etkisi
The effect of human resource management practices on organizational commitment and organizational culture
  1. Tez No: 644042
  2. Yazar: FİDAN KÜPELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA GÖRKEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, insan kaynakları uygulamalarının, örgütsel bağlılık ve örgüt kültürü düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma için, yaşları 18 ile 55 yaş arasında değişen 124 kişiden 100 katılımcının, anket çalışmasında araştırma değişkenlerine ilişkin sorulara vermiş oldukları yanıtlar incelenmiştir. Araştırmada incelenen değişkenleri ölçümlemek için“Demografik Bilgi Formu”,“İnsan Kaynakları Uygulama Testi”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Örgüt Kültürü Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri betimleyici ve karşılaştırmalı istatistiki analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22.0 yazılımı kullanılmıştır. Veri analizinde kullanılan yöntemler ise bağımsız örneklem t testi, anova testi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizidir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, demografik değişkenler bakımından insan kaynakları uygulamaları, örgütsel bağlılık ve örgüt kültürü alt boyutlarının anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Bununla birlikte, insan kaynakları uygulamalarının, örgütsel bağlılık ve örgüt kültürü alt boyutları arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between organizational commitment and organizational culture levels of human resources practices. For the study, the responses of 100 participants, aged between 18 and 55, to the questions related to the research variables were examined in the survey study.“Demographic Information Form”,“Human Resources Practice Test”,“Organizational Commitment Scale”and“Organizational Culture Scale”were used to measure the variables examined in the study. The research data were evaluated using descriptive and comparative statistical analysis methods. SPSS 22.0 software was used for data analysis. The methods used in data analysis were independent sample t test, Anova test, correlation analysis and multiple regression analysis. According to the findings obtained in the study, it was found that the sub-dimensions of human resources practices, organizational commitment and organizational culture differ significantly in terms of demographic variables. However, it has been determined that there is a significant relationship between human resources practices, organizational commitment and organizational culture sub-dimensions.