Otomotiv sektöründe döviz kuru değişimlerinin işletme performansına etkileri ve bir uygulama
The effects of exchange rate changes on business performance in the automotive indusrty and an application
- Tez No: 644043
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Küresel ekonomik sistemde ülkelerin birbirleriyle olan ticareti, döviz kavramını ortaya çıkartmıştır. Döviz, yabancı ödeme araçlarını ve yabancı paralar üzerinde yazılı ticaret poliçelerini ifade etmektedir. Yani, tüm yabancı paralar ile ödeme aracı olma fonksiyonunu ifade etmektedir. Ülke parası ve yabancı ülkelerin parası arasındaki değişim ise döviz kurları konusunu ele almamızı mecbur hale getirmiştir. Döviz, döviz kuru gibi kavramlar ticaret hayatında, aynı zamanda ihracat ve ithalat işlemlerinde önemli bir yere sahiptir. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar ise dış işlemleri tehlikeli hale getirmiştir. Bu tehlikelerden korunmak için çeşitli yöntemler geliştirilerek, riskler en az seviyeye indirilmeye çalışılmıştır. Bunların başında uluslararası piyasalarda işlem yapan kurum ve kişiler yar almıştır. Kurum ve kişiler, bu risklerden korunmak için birtakım teknikler geliştirmişlerdir. Bunlardan bazıları, swap, futures, opsiyon gibi işlemlerdir.
Özet (Çeviri)
In the global economic system, the trade of countries with each other has revealed the concept of foreing exchange. Freing exchange refers to foreing payment instruments and written trade policies ov foreign currencies. In other words, it means the function of being a payment instrument with all foreign currencies. The exchange between the country's currency and foreign countries'currencies has made it necessaryfor us to deal with the issue of exchange rates. Concepts such as foreign exchange and excahnge rate have an important role in trade life, as well as in export and import transactions. The fluctuations in exchange rates have made foreign transactions dangerous. Various methods have been developed to protect from these dangers and the risks have been tried to be minimized. At the forefront of these are instituions and individuals that operate in international markets. Institutions and individuals have developed sone techniques to protect themselves from these risks. Some of these are transactions such as swap, futures and options.