Belediyelerde halkla ilişkiler çalişmalarinin kurum imaji oluşumuna katkisi: batman belediyesi örneği
Contribicion of public relations studies iin municipalities to the formation of carparate image: the example of batman municipality
  1. Tez No: 644056
  2. Yazar: MELTEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GÖRKEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Belediyeler, halka en yakın kamu kurumu olarak bilinmektedir. Bu yakınlık belediyelerde halkla ilişkiler çalışmalarını önemli kılmaktadır. Belediyeler, yerel halkın gereksinimlerini karşılamak, talep ve isteklerine cevap verebilmek için halkla ilişkiler çalışmalarına ihtiyaç duymaktadır. Bu tez çalışmasında halkla ilişkiler çalışmalarının kurumsal imajı nasıl oluşturduğuna, kurumsal imaja olan katkısına Batman Belediyesi örneklemi üzerinden incelenmiştir. Yapılan uygulama sırasında Batman merkezinde yaşayan 416 bireye anket uygulanmış, elde edilen bulgular SPSS 16 programı yardımıyla frekans/yüzde dağılım analizi, T testi ve Anova gibi analizlere tabi tutularak detaylı bir şekilde incelenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın amacı; halkla ilişkiler çalışmalarının kurumsal imajı oluşturma serüvenine ilişkin katkı sağlayan unsurları değerlendirmektir. Araştırma verileri incelendiğinde belediyeler, yapmış oldukları hakla ilişkiler çalışmaları ile kurum imajı oluşmasına katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Municipalities are known as the closest public institution. This proximity makes public relations work important in municipalities. Municipalities need public relations studies to meet the needs of local people and respond to their demands and requests. In this thesis, how public relations works constitute the corporate image and its contribution to the corporate image has been examined through the Batman Municipality sample. During the application, a questionnaire was applied to 416 individuals living in the center of Batman, and the findings obtained were analyzed and interpreted in detail, with the help of SPSS 16 program, such as frequency / percentage distribution analysis, T test and Anova. The aim of the study; to evaluate the factors that contribute to the adventure of creating public image of public relations studies. When the research data are analyzed, it is concluded that municipalities contribute to the image of the institution with the work they do on the rights.