Sağlık çalışanlarının sağlık hizmetleri tercihleri ve bunlara etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Health care preferences of healthcare professionals and evaluation of affecting factors
  1. Tez No: 644057
  2. Yazar: SİNAN VURAL
  3. Danışmanlar: DR. EKREM ERDİNÇ GÜLBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı; sağlık çalışanlarının sağlık hizmetleri tercihleri ve bu tercihlere ortaya çıkarabilecek faktörlerin etkisini saptamaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilindeki 2 No'lu Halk Sağlığı Merkezi'nde çalışan 100 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan anket formu Karagöz vd'nin 2008 yılında Düzce ilinde sağlık çalışanları üzerinde yapmış oldukları çalışmadan alınmıştır. Karagöz vd. (2008)'nin yapmış oldukları çalışmada anketin geçerliliği ve güvenilirliği sağlanmıştır. Bu çalışma da ise Cronbach Alpha değeri 0,900 çıkmıştır. Bu değer anketin güvenilir olduğunu göstermektedir. Hazırlanan anket SPSS 22.0 for Windows paket programında güvenirlik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmada kullanılan anket verilerinin güvenilirliğini ölçmede Cronbach's Alpha yöntemi kullanılmıştır. İstatistiksel işlemler için de bağımsız gruplar t testi, Pearson Korelasyon Analizi Testi, Normallik Testi ve Anova teknikleri kullanılarak bu değişkenler demografik özelliklere göre irdelenmiştir. Araştırma sonuçları incelendiğinde ise; katılımcıların çocukların tedavisi için özel hastanelerin tercih edilmesi ile sağlık hizmetlerini çevreye tavsiye etmeye ilişkin tutumları arasında anlamlı ilişki vardır (p=0,0270,05). Katılımcıların kamu hastanelerinde konulan teşhisin doğru olması ile en kariyerli hekimlerin özel hastanelerde çalışmasına ilişkin tutumları arasında anlamlı ilişki vardır (p=0,042
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to determine the health care preferences of healthcare professionals and the effects of the factors that may reveal them. The study group of the research consists of 100 people working in Public Health Center No. 2 in Istanbul. The questionnaire used in the research was taken from the study conducted by Karagöz et al. On healthcare workers in Düzce province in 2008. Karagöz et al. (2008), the validity and reliability of the questionnaire was provided in their study. In this study, the Cronbach Alpha value was 0,900. This value shows that the survey is reliable. The prepared questionnaire was subjected to reliability analysis in SPSS 22.0 for Windows package program. Cronbach's Alpha method was used to measure the reliability of the survey data used in the research. For statistical processes, independent variables t test, Pearson Correlation Analysis Test, Normality Test and Anova techniques were used to analyze these variables according to demographic characteristics. When the research results are examined; There is a significant relationship between the attitudes of the participants to prefer private hospitals for the treatment of children and to recommend health services to the environment (p = 0.027 0.05). There is a significant relationship between the attitudes of the participants in public hospitals and the attitudes of most career physicians to work in private hospitals (p = 0.042