Rol çatışması ve rol belirsizliğinin iş yüküne etkisine dair ampirik bir çalışma: 112 acil sağlık hizmeti çalışanları örneği
An empirical study on the effect of role conflict and role ambiguity on workload: The case of 112 emergency healthcare workers
  1. Tez No: 644094
  2. Yazar: ZEHRA ÜRÜ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL KORAY ALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının rol çatışması ve rol belirsizliğinin iş yüküne etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanları oluşturmaktadır. Covid-19 pandemisi nedeniyle kolayda örneklem yöntemi ile çevrimiçi ortamda anketler dağıtılmıştır. 182 112 Acil Sağlık Hizmet çalışanından geri dönüş alınmış ve analizler bu kapsamda yapılmıştır. Araştırmada ampirik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları SPSS 20.0 istatistik programı yardımıyla analiz edilmiştir Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu Demografik Özelliklere Yönelik Soru Formundan, Rizzo ve diğerleri (1970) tarafından geliştirilen Rol Belirsizliği ve Rol Çatışması Ölçeği ile Imoisili (1985) tarafından geliştirilen İş Yükü Algısı Ölçeği'nden oluşmaktadır. Rol çatışması ve rol belirsizliğinin iş yüküne etkisi regresyon modeli ile incelenmiştir. Buna göre rol belirsizliği ve rol çatışması algıları, iş yükü algısını pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilemektedir. 112 Acil Sağlık hizmetleri çalışanlarının rol belirsizliği ve rol çatışması algılarının yükselmesi, iş yükü fazlalığı algılarını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of role conflict and role ambiguity on the workload of 112 Emergency Health Services employees. The population of the research consists of 112 Emergency Health Services employees. Due to the Covid-19 pandemic, questionnaires were distributed online using the convenience sampling method. 182 Feedback was received from 112 Emergency Health Service workers and analyzes were made within this scope. An empirical study was carried out in the research. The research findings were analyzed with the help of SPSS 20.0 statistical program. A questionnaire form was used as a data collection tool in the research. The questionnaire consists of the Questionnaire for Demographic Characteristics, the Role Ambiguity and Role Conflict Scale developed by Rizzo et al. (1970), and the Workload Perception Scale developed by Imoisili (1985). The effect of role conflict and role ambiguity on the workload was examined with the regression model. Accordingly, perceptions of role ambiguity and role conflict affect the workload perception positively and significantly. The increase in the perceptions of role ambiguity and role conflict among 112 Emergency Health Services employees increases the perception of workload overload.