Avrupa Birliği'nde yeni dönem postkolonyal ilişkiler ve göç politikaları diyaloğu
New period postcolonial relations in the European Union and migration policies dialogue
- Tez No: 644095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KIRIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
16-18. yüzyılın Avrupa'lı emperyalist ülkeleriyle kolonyal geçmişe sahip oldukları söyleminden ötürü Post Koloni ülkeleri olarak anılan Afrika-Karayip ve Pasifik ülkeleri (AKP ülkeleri) bağımsızlıklarının ardından da ilişkilerini sürdürmüşlerdir. Dolayısıyla iki taraf arasındaki diyalog insani, ticari, kültürel, eğitimsel, vd. boyutlarda devam etmektedir. Tarihsel açıdan koloni ülkelerinin bağımsızlıklarıyla paralel bir zaman diliminde oluşan Avrupa Birliği, emperyal ülkelerin bir çoğunun üyesi olduğu bir uluslararası Topluluk olarak, kurulduğu günden bu yana post koloni ülkeleri ile diyaloğunu Avrupa boyutunda yürütmektedir. Bu kapsamda Avrupa Birliği'ni kuran Anlaşmalar, Avrupalı ülkelerin yakın ilişki içerisinde oldukları çevre dışı bölgeler ile sınır ötesi ülkeler ve bölgeler konusuna yönelik düzenlemeler getirmişler ve Lizbon Anlaşması'na kadar gelen süreçte birincil hukuk metinlerindeki ilgili düzenlemeler evrilerek yer almaya devam etmiştir. Diğer yandan Avrupa Birliği ve AKP ülkeleri arasındaki diyalog, işbirliği anlaşmaları olarak dile getirilen, ilki Yaounde Anlaşması'yla başlayan ve günümüze Cotonou Anlaşması olarak gelen, yardımlar ve ticaret ekseninde yürütülmüştür. Avrupa Birliği- AKP ülkeleri diyaloğunun en önemli alanlarından biri olan göç politikası ise bir taraftan Birlik içerisinde ulus üstü zemine taşınma mücadelesi yürütülen bir politika olması, diğer taraftan da Avrupalı ülkeler ve post koloni ülkeleri arasında güvenlik ve kontrol odaklı işbirliğinin en somut alanlarından olma özelliklerini taşıması ile önemini giderek artıran bir politika alanı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
16-18 centruies' European imperialist countries maintained their relations with African- Caribbean and Pacific countries (ACP countries) which are called as postcolonial countries due to the colonial background discourse, after their independence. Therefore the dialogue between two sides is continuing on humane, commercial, cultural, educational etc. aspects. The European Union, an international Community that have many imperial countries as its members, is found on a parallel time frame with the independence of colonial countries and it is conducting a dialogue with those countries on European scale since it was established. In this context, the treaties establishing European Union, made legislations for outermost regions and overseas territories and countries which are in close relations with European countries and those legislations evolved in primary law texts reaching up to Lisbon Treaty. On the other hand, the dialogue between European Union and ACP countries is maintained on cooperation agreements that conduct on assistance and commerce axis, started with Yaounde Agreement and now applies with Cotonou Agreement. The migration policy, which is the most important field of European Union- ACP countries dialogue, is ever increasing important policy, because of its struggle to take it to the supranational level on the one hand and its feature on having the most concrete field of security and control centered cooperation between European countries and postcolonial countries on the other.