Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde Avrupa Birliği'nin Türk turizminde rolü ve önemi
The role and significance of European Union on Turkish tourism in the period of integration with the Eu
- Tez No: 239552
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Uluslararası İlişkiler, Tourism, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği içerisinde turizm politikalarını detaylı bir şekildeincelemek ve Türkiye turizm politikaları ile karşılaştırmaktır. Buna ek olarak AvrupaBirliği'nin yeni katılan ülkelerle birlikte aday ülkelerin de turizm sektörüne yerverilmiştir. Çalışmanın sonucunda İspanya, Portekiz ve Yunanistan turizm endüstrileridaha detaylı olarak Avrupa Birliği'ne girmeden önceki beş yıllı dönem ve girdiktensonraki beş yıllık dönem olarak incelenmiştir. Bu buluntular Türkiye turizmi içinyaptığımız projeksiyon çalışmasının temelini oluşturmuştur. ProjeksiyonlarTürkiye'nin Avrupa Birliği'ne 2014 yılında tam üye olacağı varsayılarak 2024 yılınakadar yapılmıştır.Tezin içerisinde, birinci bölümde genel kavramlar yer almıştır. Bu kavramlar tezinilerleyen bölümünde kullanılacak turizm terimlerinin anlaşılmasına yardımcı olabilmekamacıyla verilmiştir. İkinci bölümde Avrupa Birliği'nde turizm politikalarıçalışılmıştır. Bu bölümde Avrupa Birliği'nin turizm politikalarının gelişimine, AvrupaBirliği'nin turizm sektörüne doğrudan yönelik politikaları ve turizm sektörünüetkileyen dolaylı politikalarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de ki turizmpolitikaları planlı dönem öncesi ve planlı dönem sonrası olarak değerlendirilmiştir.Dördüncü bölümde Avrupa Birliği'nde turizm sektörü ve ekonomideki yeri incelenmiş.Avrupa Birliği'nin üye ülkelerin, yeni katılan üyelerin ve aday ülke konumunda olanülkelerin de dahil olmak üzere turizm sektörü hakkında bilgiler verilmiştir.Son bölümde ise bu çalışmayı yazan kişinin Avrupa Birliği turizm politikalarıçerçevesinde Türkiye turizm politikalarının karşılaştırmalı incelenmesi yorumlanıpçözüm önerileri ile birlikte sunulmuştur.Sonuç bölümünde ise Avrupa Birliği'nin turizm politikalarına uyum konusundayorumlara tekrar yer verilmiş. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olma halindeturizmde yaşanabilecek olumlu ve olumsuz etkilerin altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the tourism policies of the European Union andcompare it with the tourism policies of Turkey. In addition to this, the tourism sectorwithin European Union was studied with the newly accessed countries and thecandidate countries. In conclusion to the study, the tourism industries of Spain,Portugal and Greece were studied more in detail as ?before the accession? and ?afterthe accession? for both on a time scale of 5 years. These findings gave a basis to theprojection study of Turkish tourism. The projections were prepared up to year 2024;assuming Turkey would become a full member of European Union in 2014.In the first part of the study, the researcher presented the general terms. As these termswere used in the following parts of the study, it would be useful to give theseexplanation and definitions, In the second part of the study you could find the tourismpolicies of the European Union. The European Union policies that have been takendirectly for the tourism industry and the European Union policies that have an impacton the tourism industry were explained in detail, Third part of the study highlightedthe tourism policies of Turkey in perspective of the period ?before the Planned Period?and ?after the Planned Period?, The focus of the fourth part of the study was on thetourism sector and its impact in economy of the European Union countries. TheEuropean Union countries, the newly accessed countries and the candidate countrieswere studied regarding their tourism sector.In the last part of the study the researcher delivered her comments about thecomparison of the tourism policies with respect to Turkey and European Union, as tosay, which are in harmony and which needs harmonization with the proposals ofsolutions.In the conclusion part, the comments for harmonization to European tourism policeswere reexpressed. The positive and negative effects that Turkish tourism mightencounter after the full membership of Turkey To the Euroepan Union wereunderlined.