IGA (immunglobulin a) düşüklüğü saptanan hastaların takiplerinde klinik ve immunolojik yönden değerlendirilmesi
Cli̇ni̇cal and i̇mmunologi̇cal evaluati̇on i̇n follow-up of pati̇ents wi̇th low IGA
  1. Tez No: 644109
  2. Yazar: HALİL ONUR ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY HARMANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Öcal, H.O. IgA (İmmunglobulin A) Düşüklüğü Saptanan Hastaların Takiplerinde Klinik Ve İmmunolojik Yönden Değerlendirilmesi. ESOGÜ Tıp Fakültesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Bilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2020. Amaç: Bu çalışmada birincil immun yetmezlikli hastaların en sık karşılaşılan gurubu olan IgA düşüklüğü olan hastalarda, IgA düşüklüğünün derecesi ile hastalarda takip sürecinde klinik ve immünolojik yönden görülen değişikliklerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız retrospektif bir çalışma olup, 2011-2020 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran ve herhangi bir nedenle bakılan serum immunglobülin düzeylerinde, IgA düzeyi yaşına göre normal seviyenin altında saptanan 234 hastada yapılmıştır. Labaratuvar değerlerine ulaşılıp, takip bilgilerine telefon ile ulaşılamayan hastalar dahil edilmemiştir. Bulgular: Tanı grupları (IgA düşüklüğü ve Selektif IgA eksikliği) arasında yapılan değerlendirmede sadece egzema şikayeti ile başvuranlarda anlamlı fark tespit edilmiştir (p=0.013). IgA düşüklüğü olan tanı grubunda egzema şikayetinin daha fazla olduğu saptandı. Hastane yatış sebeplerinin ağırlıklı olarak pnömoni ve bronşiolit olduğu saptandı. Selektif IgA eksikliği olan hastalarda kardeş ölüm hikayesi oranının, daha yüksek olduğu saptandı (p=0.011). IgA düşüklüğü olarak değerlendirilenlerde atopik dermatit tanısı almış hastalar ve Total IgE yüksekliği olanların oranını daha yüksek olduğu saptandı (p=0.012, p=0.041). Selektif IgA eksikliği olan hastalarda bitkisel veya bağışıklık kuvvetlendirici ilaç kullanımının daha yüksek olduğu tespit edildi (p=0.009). Erkek çocuklarının IVIG tedavisi alma yüzdesinin kız çocuklarınkinden fazla olduğu tespit edildi (p=0.005). IVIG tedavisi alım öyküsü ile tanı grupları arasında anlamlı fark tespit edildi. Selektif IgA eksikliği olan grupta IVIG tedavisi alım öyküsü oranın daha yüksekolduğu saptandı (p=0.001). Sonuç: IgA seviyelerinde düşüklük saptanmış olan hastaların takibinde, başvuru şikayetleri, eşlik eden hastalık çeşitleri ve tedavi alım oranlarında farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Öcal, H.O. Clinical and immunological evaluation in follow-up of patients with low IgA (İmmunglobulin A). ESOGÜ Faculty of Medicine Department of Pediatric Immunology and Allergy Diseases, Eskişehir, 2020. Purpose: In this study, it was aimed to compare the degree of IgA low in patients with low IgA, which is the most common group of patients with primary immunodeficiency, and the clinical and immunological changes observed in the follow-up period. Materials and methods: Our study was a retrospective study and was conducted in 234 patients who were admitted to the Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Hospital Pediatric Allergy and Immunology Department between 2011-2020 and whose IgA level was found below the normal level by age for any reason. Patients whose laboratory values were reached and whose follow-up information could not be reached by phone were not included. Results: In the evaluation made between the diagnosis groups (low IgA and Selective IgA deficiency), a significant difference was found only in patients with rash complaints (p=0.013). A rash complaint was higher in the diagnostic group with low IgA. Hospitalization causes were predominantly pneumonia and bronchiolitis. The rate of sibling death was higher in patients with selective IgA deficiency (p=0.011). It was found that the rate of patients diagnosed with atopic dermatitis and those with total IgE elevation was higher in those evaluated as low IgA (p=0.012, p=0.041). It was found that the use of herbal or immunomodulatory drugs was higher in patients with selective IgA deficiency (p=0.009). It was determined that the percentage of boys receiving IVIG treatment was higher than that of girls (p=0.005). In the group with selective IgA deficiency, the rate of IVIG treatment intake was higher (p=0.001). Conclusions: In the follow-up of patients with low IgA levels, there were differences in the complaints of admission, types of comorbidities and treatment intake rates.