Migren patofizyolojisinde nöromusküler iletinin değerlendirilmesinin önemi
The importance of evaluating neuromuscular conduction in migraine pathophysiology
  1. Tez No: 644108
  2. Yazar: GÜLÜSTAN ŞEYHANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada migrenli hastalarda tek lif elektromiyografi yapılarak ortalama mean consecutive difference (MCD) değerleri sağlıklı kontroller ile karşılaştırıldı. Bu çalışmada herhangi bir nöromuskuler ileti bozukluğu olmayan auralı ve aurasız migren hastalarında tek lif elektromiyografi tekniği kullanılarak, migren patofizyolojisinde nöromusküler iletinin önemini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Harran Üniversitesi Harran Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji polikliniklerine başvuran IHS 3 kriterlerine göre migren tanısı almış 30 hasta ve 27 kontrol olgusu çalışmaya dahil edildi. Migren hastalarına baş ağrısı veri formu uygulanarak ağrı özellikleri ve demografik veriler belirlendi. Kontrol grubu ve migren hastalarına tek lif elektromiyografi yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya aktif proflaktik tedavi almayan migren tanısı almış 30 hasta ve 27 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. Grupların yaş ve cinsiyet dağılımına bakıldığında; olguların yaş ortalaması 28,33±9,22 (Hasta grubunun 27,82±8,11 – Kontrol grubunun 28,88±10,42) idi. Hasta grubu 24 (%80) bayan, 6 (%20) erkek olgudan, kontrol grubu ise 15 (%55,6) bayan, 12 (%44,4) erkek olgudan oluşmaktaydı. Hastalar ortalama 5,29±4,20 yıldan beri tanı almışlardı. Bir ayda migren atağı sıklıkları ise ortalama 6,13±3,52 idi. Hastaların MİDAS ortalamaları 3,26±0,73 idi (Tablo 1). Hasta grubunun MCD ortalamaları 19,51±1,66 idi. Kontrol grubunun MCD ortalamaları 18,92±1,10 olup hasta grubuna göre daha düşük olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,124). Midas puanı 4 olan hasta grubunun MCD ortalamaları 19,57±1,54 olup kontrol grubuna göre daha yüksekti ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,190). Midas puanı 3 olan hasta grubunun MCD ortalamaları 19,41±1,85 olup kontrol grubuna göre daha yüksekti ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p=0,304) SONUÇ: Çalışmamızda; TLEMG tekniği kullanılarak elde edilen ortalama MCD değerleri karşılaştırıldığında gruplar arasında her ne kadar istatistiksel anlamlı fark saptanmamış olsa da, hasta grubundaki MCD değerlerinin kontrol grubuna göre daha yüksek çıkması, migren hastalarında subklinik nöromusküler bir ileti bozukluğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, the mean mcd values were compared with healthy controls by single fiber electromyography in patients with migraine. In this study, we aimed to investigate the role of calcium ion in migraine pathophysiology by using single fiber electromyography technique in migraine patients with and without aura without a neuromuscular conduction disorder. METHOD: 30 patients admitted to the neurology outpatient clinics of Harran University Harran Medical Faculty Training and Research Hospital and diagnosed with migraine according to IHS 3 criteria and 27 control subjects were included in the study. Pain characteristics and demographic data were determined by applying the headache data form to migraine patients. Single fiber electromyography was performed on control group and migraine patients. RESULTS:The study included 30 patients diagnosed with migraine who did not receive active prophylactic treatment and 27 healthy volunteers. Considering the age and gender distribution of the groups; The mean age of the patients was 28.33 ± 9.22.(27.82 ± 8.11 of the patient group - 28.88 ± 10.42 of the control group).The patient group consisted of 24 (80%) females, 6 (20%) males, and the control group consisted of 15 (55.6%) females and 12 (44.4%) males. Patients had been diagnosed on average for 5.29 ± 4.20 years. The frequency of migraine attacks in one month was 6.13 ± 3.52 on average. The mean of MIDAS of the patients was 3.26 ± 0.73. MCD means of the patient group was 19.51 ± 1.66. MCD averages of the control group were 18.92 ± 1.10 and were lower than the patient group but were not statistically significant (p = 0.124). The MCD mean of the patient group with Midas score of 4 was 19.57 ± 1.54 and was higher than the control group, but it was not statistically significant (p = 0.190). The MCD mean of the patient group with a Midas score of 3 was 19.41 ± 1.85 and was higher than the control group, but it was not statistically significant. (P = 0.304) CONCLUSION: In our study; when the mean MCD values obtained using the TLEMG technique were compared, although there was no statistically significant difference between the groups, the higher MCD values in the patient group compared to the control group supports a subclinical neuromuscular conduction disorder in migraine patients.