Acil serviste izole uzun kemik kırığı tanısı almış hastalarda ketamin ve fentanil ilaçlarının analjezik etkilerinin VAS skorlarına göre karşılaştırılması
Comparison of analgesic effects of ketamin and phentanil drugs according to VAS scores in patients with A diagnosis of isolated long bone fracture in the emergency department
  1. Tez No: 644117
  2. Yazar: MUHAMMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK, DOÇ. DR. ERKMAN SANRI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Uzun kemik kırıkları acil servis başvurularının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Opioidlerin yan etki ve bağımlılık potansiyelleri nedeniyle uzun kemik kırığı tanısı almış hastalarda ağrı yönetimi için alternatif ajanlara ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı izole uzun kemik kırığı tanısı almış hastalarda, düşük doz ketamin ile fentanilin ağrı kesici etkinliklerini karşılaştırmak olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, prospektif gözlemsel çalışma olarak bir üniversite hastanesi acil servis ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alım kriterlerini karşılayan izole uzun kemik kırığı tanısı almış hastalardan, ağrı kesici olarak düşük doz ketamin veya fentanil uygulanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların başlangıç (0. dk), 30. dk ve 60. dk ağrı düzeyleri ve gözlemlenen yan etkiler kayıt altına alınarak gruplar karşılaştırılmıştır. Bulgular: Fentanil grubunda 52 hasta, ketamin grubunda 48 hasta olmak üzere toplamda 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Düşük doz ketamin ve fentanil tedavi grupları arasında ağrı kesici etkinlikleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Her iki grupta da tıbbi müdahele gerektirecek yan etki gözlemlenmemiştir. Sonuç: İzole uzun kemik kırıklı hastaların ağrı yönetiminde, düşük doz ketamin ve fentanil tedavilerinin etkin ve güvenli tedaviler olduğu görülmüştür. Çalışmamızın sonuçları; düşük doz ketamin ve fentanil tedavileri arasında analjezik etkinlik ve tıbbi müdahele gerektirir yan etkiler açısından anlamlı fark olmadığını göstermektedir. Gelecekte yapılacak olan ve bu iki tedavinin analjezik etkinliklerinin karşılaştırıldığı randomize kontrollü çalışmalar literatüre ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Long bone fractures are an important part of emergency visits. Alternative agents are needed for pain management in patients diagnosed with long bone fractures due to the potential side effects and addiction caused by opioids. This study aims to compare the analgesic efficacy of low dose ketamine and fentanyl in patients with an isolated long bone fracture. Method: This single-center, prospective observational study was performed at the emergency department of a university hospital. Patients who were diagnosed with an isolated long bone fracture that met the inclusion criteria and who received low dose ketamine or fentanyl for pain management were included. The baseline (0 min), 30. min. and 60. min. pain scores and observed adverse events were recorded and compared between the two groups. Results: A total of 100 patients, 52 patients in the fentanyl group, and 48 patients in the ketamine group were included in the study. There were no significant differences in analgesic efficacies or adverse events between low dose ketamine and fentanyl treatment groups. No side effects requiring medical intervention were observed in either group. Conclusion: Our results suggest that low dose ketamine and fentanyl are effective and safe analgesic treatments for patients with isolated long bone fractures. Furthermore, there are no significant differences in analgesic efficacies or adverse events between the two treatment groups. The need for future randomized controlled trials comparing the analgesic efficiency of these two treatments is essential for the enlightenment of the literature.