Gingivitisli, periodontitisli ve periodontal sağlıklı bireylerde tenaskin-C ile IL-1β, IL-6 VE IL-4 seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of tenascin-c and IL-1β, IL-6 and IL-4 levels in gingivitis, periodontitis and periodontally healthy individuals
  1. Tez No: 644118
  2. Yazar: FERHAT ÖZELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu klinik çalışmada, gingivitisli, periodontitisli ve periodontal sağlıklı bireylerin tükürük ve dişeti oluğu sıvısında (DOS) Tenascin-C ile interlökin (IL)-1β, IL-6 ve IL-4 seviyelerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 40 gingivitisli, 40 periodontitisli ve 40 periodontal sağlıklı olmak üzere 120 birey dahil edildi. Bireylere ait DOS ve tükürük örnekleri tedavi öncesi ve tedavi sonrasında alınarak -80˚C'de saklandı. Örneklere ait Tenascin-C (TN-C), IL-1β, IL-6 ve IL-4 seviyeleri Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Ölçüm ile analiz edildi. Tedavi öncesinde, DOS TN-C seviyesi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamazken (p>0.05), tedavi sonrasında gingivitis ve periodontitis gruplarında sağlıklı gruba göre anlamlı olarak daha düşüktü (p˂0.05). Tedavi öncesinde, DOS IL-4 seviyesi periodontal sağlıklı grupta diğer gruplardan anlamlı derecede yüksek olarak bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare and valuate the levels of Tenascin-C, interleukin (IL) -1β, IL-6, IL-4 levels in saliva and gingival crevicular fluid (GCF) of gingivitis, periodontitis and periodontal healthy individuals. The study included 120 individuals, 40 with gingivitis, 40 with periodontitis and 40 with periodontal health. GCF and saliva samples of individuals were taken before and after treatment and stored at -80 ˚C. Tenascin-C (TN-C), IL-1β, IL-6 and IL-4 levels of the samples were analyzed by Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay. While there was no statistically significant difference between groups in terms of GCF TN-C level before treatment (p> 0.05), it was significantly lower in the gingivitis and periodontitis groups than in the healthy group after treatment (p˂0.05). GCF IL-4 level was significantly higher in the periodontal healthy group before treatment than in the other groups (p0.05).