Video destekli temiz aralıklı kateterizasyon eğitiminin hastaların uygulama becerisi ve öz güveni üzerine etkisi
The effect of video assisted clean intermittent catheterization training on patients' practical skills and self-confidence
- Tez No: 644177
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, araştırıcı tarafından geliştirilen video ile uygulanan TAK eğitiminin hastaların uygulama becerisi ve öz güveni üzerine etkisini incelemek amacıyla ön test-son test-kontrol gruplu yarı deneysel araştırma tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da bir şehir hastanesinin Üroloji Polikliği'nde TAK uygulamaya yeni başlayacak hastalar, örneklemini ise 40 deney, 40 kontrol grubu olmak üzere toplam 80 hasta oluşturdu. Deney grubu hastalara, eğitim videosu ile TAK uygulama eğitimi verilerek, hastanın /aile üyesinin / bakım vericinin cep telefonuna yüklendi. Kontrol grubundaki hastalara, herhangi bir girişim uygulanmadı. Hastaların uygulama becerileri, bağımsız iki gözlemci tarafından değerlendirildi. Hastaların komplikasyon varlığının değerlendirmesinde aynı uzman hekimden destek alındı. Hastalar 4 kez izlendi. İlk görüşmede ham veriler elde edildi (ön test). Birinci hafta ve birinci ayda izlemler, üçüncü ayda son değerlendirme (son test) yapıldı. Araştırmanın verilerinin toplanmasında, Discern Sorgulama Formu ve Global Kalite Puanı (Global Quality Score - GQS), Hasta Bilgi Formu, TAK Beceri Kontrol Listesi ve Temiz Aralıklı Kendi Kendine Kateterizasyonda Öz Güven Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a quasi-experimental research type with pretest-posttest-control group in order to examine the effect of CIC training with video developed by the researcher on the patient's ability to practice and self-confidence. The population of the study consisted of patients who will just start performing CIC in the Urology Polyclinic of a city hospital in Istanbul, and the sample consisted of a total of 80 patients, 40 of which were in the experimental group and 40 in the control group. Experimental group patients were given CIC practical training with a training video and downloaded to the mobile phone of the patient / family member / caregiver. The intervention was not implemented to the patients in the control group. The practice skills of the patients were evaluated by two independent observers. The support of the same physician was taken in the evaluation of the presence of complications in the patients. The patients were followed up 4 times. Raw data were obtained at the first interview (pretest). Follow-ups were made in the first week and in the first month, and the final evaluation (post-test) was performed in the third month. The Discern Inquiry Form and the Global Quality Score (GQS), the Patient Information Form, the TAK Skill Checklist and the Self Confidence Scale in Clean Intermittent Self Catheterization were used to collect the data of the study.