Kamu çalışanlarının iş tatmini üzerine karşılaştırmalı bir analiz: Van ili örneği
A comparative analysis on job satisfaction of public personnel: The case of city Van
- Tez No: 644213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada eğitim ve sağlık alanında çalışan kamu personellerinin iş tatmini düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Van ili merkez ilçelerinde (Edremit, İpekyolu ve Tuşba) görev yapan 211'i eğitim alanında ve 127'si ise sağlık alanında olmak üzere toplam 338 kamu personeli oluşturmaktadır. Çalışanların iş tatmini Minnesota İş Tatmin Ölçeğinin kısa formu kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Kamu çalışanlarının iş tatmini düzeyi demografik değişkenlere göre karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ankete katılan kamu çalışanlarının iş tatmini düzeyi cinsiyet değişkenine göre farklılık göstermediği ancak, yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışma yılı değişkenlerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Eğitim alanında çalışan kamu personellerinin iş tatmini düzeylerinin görevlerine ve çalıştıkları okullara göre farklılık göstermediği belirlenmiştir. Sağlık alanında çalışan kamu personellerinin ise iş tatmini düzeyleri görevlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Eğitim ve sağlık alanında çalışan kamu personellerinin iş tatmini ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu ve eğitim alanında çalışan kamu personellerinin iş tatmini ortalamalarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to compare the job satisfaction levels of public personnel working in the field of education and health. The sample of the research involves a total of 338 public personnel who worked 211 in the education field and 127 in the health field in the central districts of Van (Edremit, İpekyolu and Tuşba). Employees' job satisfaction was determined using the short form of the Minnesota Satisfaction Questionnaire. In the statistical analysis of the study were used t-test, one-way analysis of variance and Tukey multiple comparison test. The job satisfaction level of public employees was compared according to demographic variables. As a result of the analysis, while there was a significant difference between job satisfaction of the public employees participating in the survey depending on the variables like their age, marital status, educational status and the periods of duty, there was no significant difference according to gender variable. It has been determined that the job satisfaction levels of the public personnel working in the field of education was not differ according to their positions and schools they work. It was determined that the job satisfaction levels of public personnel working in the field of health differ according to their duties. It was determined that there was a significant difference between the job satisfaction averages of the public personnel working in the field of education and health, and the job satisfaction averages of the public personnel working in the field of education are higher.