Galvanik uyaranın VHIT ve VEMP testleri üzerine etkisi
The effects of galvanic stimulation on VHIT and VEMP tests
- Tez No: 644214
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Vestibüler sistem temel olarak reseptör organlar tarafından algılanan uyarıların elektriksel aktiviteler olarak santral sinir sistemine aktarılması esasına dayanmaktadır. Buna bağlı olarak vestibüler reseptör organların elektriksel uyarılardan etkilenmesi beklenmektedir. Bu tez çalışması galvanik vestibüler uyaranın erken dönemde vestibüler reseptör organları nasıl etkilediğini incelemek adına gerçekleştirildi. Çalışma Medipol Üniversitesi Hastanesi`nde öğrenci 15 kadın ve 15 erkek olmak üzere toplam 30 birey üzerinde yapıldı. Çalışmaya katılmaya gönüllü kişilere Vestibüler Uyarılmış Kas Potansiyeli (VEMP) ve Video Baş İtme Testi (vHIT) uygulandı. VEMP ve vHIT testleri gönüllülere birer kere bir saatlik galvanik vestibüler uyarım verilmeden öncesi ve verildikten sonrasında yapıldı.
Özet (Çeviri)
The vestibular system is mainly based on the principle of transferring the stimuli perceived by the receptor organs to the central nervous system as electrical activities. Accordingly, vestibular receptor organs are expected to be affected by electrical impulses.This thesis study was carried out to examine how galvanic vestibular stimulus was affected by vestibular receptor organs in the early period. The study was carried out on 30 individuals, 15 women and 15 men, at the Medipol University Hospital. Vestibular Evoked Myogenic Potentials (VEMP) and Video Head Impulse Test (vHIT) were applied to individuals volunteering to participate in the study. VEMP and vHIT tests were performed before and after one hour galvanic vestibular stimulation to the volunteers.