Açık ya da kapalı büyük ameliyatların cerrahi dumanı hastanın karboksihemoglobin, methemoglobin ve bazı kan gazlarını olumsuz etkiler mi?
Is surgical smoke of open or closed major surgery negative effects of carboxyhemoglobin, methemoglobin and some blood gases of the patients ?
  1. Tez No: 644215
  2. Yazar: ELİF BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAZİLE SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Cerrahi duman açık ve kapalı cerrahi girişimlerin çok büyük bir çoğunluğunda ortaya çıkmaktadır. Duman içerisindeki karsinojenler ihmal edilemez bir risk durumu oluşturmaktadır. Bu araştırma, açık ya da kapalı büyük ameliyatlarda kullanılan cihazların oluşturduğu cerrahi dumanın hastanın kan gazı, karboksihemoglobin ve methemoglobin değerleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı nitelikteki araştırma, etik kurul ve kurum izinleri tamamlandıktan sonra Nisan 2019 – Ekim 2019 tarihleri arasında, Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirildi. Araştırma 87 gönüllü açık ve kapalı ameliyat planlanan hastada yapıldı. Veriler 20 sorudan oluşan 'Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu' ve laboratuvar sonuç raporları ile toplandı. Verilerin IBM SPSS 22.0 programında normallik dağılımı incelenerek uygun karşılaştırma testleri seçildi.
Özet (Çeviri)
Surgical smoke appears in the majority of closed or open surgeries.Carcinogens in the smoke cause non-negligible risks. The aim of this study is to investigate the effect of the surgical smoke caused by the surgical instruments on levels of patients` blood gas, carboxyhemoglobin, and methemoglobin. The descriptive study was carried out in Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital between April 2019 and October 2019 after the approval of the ethics committee and institution. The study was conducted in 87 volunteer patients who were scheduled for open and closed surgery. The data was collected with laboratory reports and 'the Patient Identification Information Form' which contained 20 questions. The normality distribution of the data was analyzed in IBM SPSS 22.0 program and proper comparison tests were selected. Differences were considered statistically significant at p < 0.05 level. The mean age of the participants was 56.45 ± 16.30 and the body mass index was 25.22 ± 3.24. 57.5% (n = 50) of the participants were smokers, 63.2% (n = 55) did not have any chronic diseases, 21.8% (n = 19) had cardiovascular diseases, 15% (n = 13) had a metabolic disease. There was the only airflow in all rooms where the participants underwent surgery. The mean duration of surgery was 3.78 ± 1.59 hours.