Aile hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş üstü hastaların yaşlı istismarı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of elderly abuse in patients over 65 years ofage admitted to the family medicine outpatient clinic
- Tez No: 644229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA İREN AKBIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlık hizmetlerin gelişmesi, kişilerin sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaşması, sağlığı koruma ve geliştirme konusunda toplumsal bilincin artması, beslenme ve çevre şartlarının göreceli olarak iyileşmesi ile artan teknolojik gelişmeler yaşam standartlarını yükselmektedir. Bu değişimler ile ortalama insan ömrü uzamakta ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı artmaktadır. Artan yaşlı nüfus ile birlikte, başka sağlık ve sosyal sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlardan biriside yaşlıların yaşlı istismar ve ihmalidir. Bu araştırma Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 65 yaş üstü hastalarda demografik yapılarına göre yaşlı istismarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmayla, incelemeye dahil olan yaşlıların hangi ihmal ve istismar türüne maruz kaldığının saptanması, yaşlı bireyin demografik yapısının istismar türüne etkisinin araştırılması ve Aile hekiminin istismarı tanıma, bildirme ve önleme hususlarında fikir sahibi olunması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 1 Şubat 2020 ve 1 Mart 2020 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvura 65 yaş üstü hastalar dahil edilmiştir. Katılımcılara, sosyodemografik bilgileri ve yaşlı istismar tarama testi ile ilgili sorular içeren bir yüz yüze anket uygulandı. Elde edilen veriler değerlendirildi. Bulgular: Bilişşel fonksiyonu yerinde, fiziksel yetilere sahip hastalar ile yapılmış bu çalışmada yaşlı istismarı %28.3 bulunmuştur. Yaşlı istismarı, Kadınlarda erkeklere göre daha fazla bulunmuştur (p = 0.017). Yaş arttıkça istismar daha fazla görülmüştür. (p < 0, 005). Öğrenim seviyesi yükseldikçe yaşlı istismarı görülme oranı azalmaktadır. Yaşlı istismar ve ihmali; sosyal güvencesi olamayanlarda, eşi vefat etmiş olanlarda ,yakının evinde yaşayanlarda, kronik hastalığı olanlarda, sigara kullananlarda, protez gözlük işitme cihazı vs kullananlarda, hobi dışarı çıkma, düzenli bedensel hareket gibi alışkanlığı olmayanlarda ve sosyal yaşama aktif katılım konusunda istekli olmayan bireylerde yüksek bulunmuştur. (p < 0,05). Sonuç: Yaşlı istismarı toplumda çok yaygındır, istismar yaşlının sosyodemografik yapısına göre değişiklik göstermektedir. Yaşlı ihmal ve istismar belirtileri gösteren hastaya kapsamlı geriyatrik değerlendirme yapılmalı. Aile hekiminin geriyatrik değerlendirme için yeterli bilgi ve donanımı olması gerekir. Hastada yaşlı istismar ve ihmali tespit edilmesi durumunda öncelikle bildirim yapılmalı, sonra tanı, tedavi ve rehabilitasyon için diğer kurumlar ile işbirliği yapılmalı.
Özet (Çeviri)
Aim: Depending on improved health services, easier access of people to health services, increased social awareness on health protection, relative improvement of nutritional and environmental conditions and increasing technological developments, living standards are rising. Because of this changes average human life is getting longer and the proportion of the elderly to the total population is increasing. With the growing elderly population, other health and social issues arise. One of these problems is elderly abuse and neglect of the elderly. This research was conducted to determine the abuse of the elderly according to their demographic structure inpatients over 65 years old who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic. With this research, it was aimed to determine the type of neglect and abuse of the elderly who were included in the study, to investigate the effect of the demographic structure of the elderly person on the type of abuse and to give an idea about the recognition, reporting and prevention of abuse by the family physician. Materials and Methods: This study included patients over 65 years of age who applied to Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Family Medicine polyclinics between February 1, 2020 and March 1, 2020. A face-to-face questionnaire with questions about sociodemographic information and elderly abuse screening test was applied to the participants. The data obtained were evaluated. Findings: Elderly abuse was found as 28.3% in this study, which was performed with patients with physical abilities, with cognitive function in place. Elder abuse was found more in Women than in Men (p = 0.017). As age increased, abuse was more common (p < 0, 005). As the level of education increases, the rate of elderly abuse is decreasing. Elder abuse and neglect was found to be high among those who could not have social security, in those whose spouse has passed away, in those who live in the home of the relatives, in those with chronic diseases, smokers, in those who use prosthetic glasses, hearing aids etc., and individuals who are not willing to participate in social life actively (p < 0.05). Conclusions: Elder abuse is very common in society. The abuse varies according to the socio-demographic structure of the elderly. A comprehensive geriatric assessment should be made to the patient showing signs of neglect and abuse. The family doctor should have sufficient knowledge and adequate background for geriatric evaluation. In case the patient is found to be abused and neglected, notification should first be made, then cooperation with other institutions should be made for diagnosis, treatment and rehabilitation