Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) sağlık inanış anketinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of CAM health belief questionnaire (CHBQ) in Turkish
  1. Tez No: 644233
  2. Yazar: FADİME USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tıp fakültesi öğrencilerinin geleneksel ve tamamlayıcı tıp konusundaki tutum / inançlarını ölçmek için kısa ve pratik bir araç olarak Lie ve Boker tarafından geliştirilmiş olan“CAM Health Belief Questionnaire (CHBQ)”[GETAT Sağlık İnanış Anketi (GSİA)]'nın Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasının yapılarak uyarlanmasıdır. Materyal Metot: Bu çalışma Ankara'da bulunan Tıp fakültelerinde 5. ve 6. dönemde eğitim-öğretim gören 155 öğrenciye uygulanmıştır. Çalışmada, Lie ve Boker tarafından geliştirilmiş olan“CAM Health Belief Questionnaire (CHBQ)”[GETAT Sağlık İnanış Anketi (GSİA)]'nın usulüne uygun olarak Türkçe'ye çevrilerek ve Bütünleyici Tıp Tutum Anketi (BTTA) ile karşılaştırılarak geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS 21.0 ile yapılmıştır. Sonuç: Çalışmaya 155 öğrenci (74 erkek (%47,7); 81 kadın (%52,3)) dahil edilmiştir. Çalışmaya katılanların 108'i 5. (%69,7), 47'si (30,3) 6. dönem öğrencisidir. Çalışmamızda GETAT Sağlık İnanışı Anketinin (GSİA) Cronbach's Alpha güvenilirlik katsayısı 0,833 olarak bulunmuştur. Cronbach's Alpha katsayısı 0,8'den büyük olduğunda anketin güvenilirliği yüksek olarak kabul edilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to adapt the CAM Health Belief Questionnaire (CHBQ)“[GETAT Health Belief Questionnaire (GSİA)] to Turkish validity and reliability study. Materials and Methods: This study was applied to 155 students who received education in the 5th and 6th year at the medical faculties in Ankara. In this study, the complementary Medical Attitude Questionnaire (BTTA), which was translated into Turkish in accordance with the procedure of ”CAM Health Belief Questionnaire (CHBQ)" [GETAT Health Belief Questionnaire (GSIA)] presented by Yalan and Boker. Statistical analysis is about IBM SPSS 21.0. Results: 155 students (74 men (47.7%); 81 women (52.3%)) were included in this study. 108 of the participants in this study are 5th (69.7%) and 47 (30.3) are 6th year students. In our study, Cronbach's Alpha reliability coefficient of the GETAT Health Belief Questionnaire (GDP) was designed as 0.833. The reliability of the survey, where Cronbach's Alpha coefficient is greater than 0.8, that is considered high.