Depresyon tanılı hastalarda öz yeterlilik ile iyileşme süreci arasındaki ilişki
The relationship between self-efficacy and recovery process in patients with depression
- Tez No: 644251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Araştırma, depresyon tanılı hastaların öz yeterliliği ile iyileşme süreçleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini,“Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi”nde F32 (ICD 10 koduna göre Depresif Bozukluk) ile F33 (ICD 10 koduna göre Yineleyici Depresif Bozukluk) tanılarıyla yataklı serviste takip edilen ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 121 hasta dahil edilmiştir. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Genel Öz Yeterlilik Ölçeği (GÖYÖ)”ve“İyileşme Süreci Envanteri (İSE)”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 22 paket programında değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. İSE puanları ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için One-Way ANOVA ve İki Bağımsız Örnek testi olan t testi, GÖYÖ ve İSE arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların, %30.58'inin 35-44 yaş aralığında olduğu, %44.60'ının 2-3 kez tekrarlayan atak yaşadıkları, %61.16'sının eşlik eden intihar düşüncesi ve girişiminin olduğu, %71.07'sinin tedavilerine uyum sağladığı bulunmuştur. Hastaların GÖYÖ toplam puan ortalaması 51.49±27.69, İSE toplam puan ortalaması ise 56.54±12.45 olarak saptanmıştır. Hastaların İSE alt ölçek ve toplam ölçek puan ortalamaları sosyo-demografik özelliklerden, yatış şeklinden, intihar düşüncesinden/girişiminden ve ek hastalıklardan etkilenmediği bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to determine the relationship between self-efficacy and recovery processes of patients diagnosed with depression. Method: The sample of the study was included 121 patients who met the inclusion criteria and who were followed up in the inpatient service with diagnoses of F32 (Depressive Disorder according to ICD 10 code) and F33 (Repetitive Depressive Disorder according to ICD 10 code) in“the Erenköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital”. The data were collected using“Introductory Information Form”,“General Self-Efficacy Scale (GSE)”and“Recovery Process Inventory (RPI)”. The data were evaluated in the SPSS 22 package program. Number, percentage, mean and standard deviation were used for descriptive statistics. One-Way ANOVA and Two Independent Sample tests were used to evaluate the relationship between the RPI scores and the independent variables, and the Pearson correlation test was used to evaluate the relationship between GSES and RPI. Results: It was found that 30.58% of the patients participating in the study were between the ages of 35-44, 44.60% experienced 2-3 episodes of recurrent attacks, 61.16% had accompanying suicidal thoughts and attempts and 71.07% adapted to their treatment. The total GSE mean score of the patients was 51.49± 27.69, and the RPI mean total score was 56.54 ± 12.45. It was found that the RPI subscale and total scale mean scores of the patients were not affected by socio-demographic characteristics, hospitalization type, suicidal ideation / attempt and comorbidities (p> 0.05).