Rekürren GBM olgularında rCBV ve DCE perfüzyon parametreleri ile genetik ve immünohistokimyasal biyobelirteç durumunun belirlenmesi
Determination of genetic and immunohistochemical biomarker status by rCBV and DCE perfusion parameters in patients with recurrent GBM
- Tez No: 644250
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜL HATİPOĞLU ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada klinik kötüleşme ve gerçek progresyon gibi nedenlerle Glioblastom(GBM) tanısı ile tekrar opere olan ve operasyon sonucunda patolojik materyali rekürren tümör dokusu ile uyumlu Dünya Sağlık Örgütü 2016 sınıflamasında belirtildiği gibi sistemde entegre tanısı bulunan operasyon öncesinde Dinamik Kontrastlı(DCE) ve Dinamik Suspeptibilite Ağırlıklı Kontrastlı(DSC) perfüzyon MR incelemeleri bulunan olgularda genetik ve immunohistokimyasal biyobelirteçler ile perfüzyon parametrelerinin ilişkisi değerlendirildi. Çalışmamızda öncelikle biyobelirteçlerin perfüzyon parametreleri ile ayrımı değerlendirilmiştir. İkincil olarak rekürren GBM olgularında rCBV ile DCE perfüzyon parametreleri arasındaki korelasyon araştırılmıştır. Retrospektif yolla yapılan bu araştırmada, paramanyetik etki ve hareket artefaktları gibi çekim tekniği etkenleri olan, patolojik preparatı yetersiz, entegre tanı konulamamış ve DSÖ 2016 sınıflaması dışında kalan hastalar çalışma dışında bırakılmış olup 47 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların DCE ve DSC perfüzyon incelemeleri deneyimli nöroradyolog eşliğinde kontrastlı T1 ve FLAIR incelemede progresyon gösteren tümör dokusu üzerinde en yüksek değerlerin ölçüldüğü ROI'ler elde olunarak parametrik değerlere ulaşıldı. rCBV için internal kontrol noktası kontralateral beyaz cevher seçildi ve düzeltme yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, cases operated with a pre-diagnosis of recurrent Glioblastoma(GBM) due to clinical deterioration and true progression included and the relationship between genetic-immunohistochemical biomarkers and Dynamic Contrast Enhancement(DCE) and Dynamic Suspectibility-weighted Contrast (DSC) perfusion parameters were examined. In these cases as a result of the operation, the pathological material compatible with recurrent GBM was determined by the World Health Organization Central Nervous System Tumors Classification 2016 scheme. In our study, the distinction of biomarkers with perfusion parameters was evaluated first. The correlation between rCBV and DCE perfusion parameters was investigated secondary in recurrent GBM cases. In this retrospective study technique factors such as paramagnetic effect and motion artifacts, with insufficient pathological material, patient without integrated diagnosis and not conformed WHO 2016 classification were excluded from the study and 47 cases included. Parametric values were obtained on the tumor tissue showing progression in postcontrast T1 and FLAIR examination in which the highest values were measured by ROIs in the DCE and DSC perfusion examinations of the patients included. Internal control point contralateral white matter was selected for rCBV and correction was made.