Lise öğrencilerinde yeme farkındalığı ile olumsuz beden konuşmaları ve sağlık algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi ve etkileyen faktörler
Investigation of the relation between mindful eating and negative body talks and perception of health in high school students and affecting factors
  1. Tez No: 644259
  2. Yazar: NUR SUEDA BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Public Health, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada, lise öğrencilerinde yeme farkındalığı ile olumsuz beden konuşmaları ve sağlık algısı arasındaki ilişki ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı kesitsel tipte olan bu araştırma Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesindeki devlet liselerinde öğrenim gören 614 öğrencinin katılımıyla Mayıs- Haziran 2019 tarihlerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında 4 bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı ile frekans, yüzde, bağımsız gruplarda Independent Sample-T, One-Way ANOVA Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine investigation of the relation between mindful eating and negative body talks and perception of health in high school students. Material and Method: This descriptive cross-sectional study was carried out in May- June 2019 with the participation of 614 students studying in state high schools in Elbistan district of Kahramanmaraş province. A questionnaire form consisting of 4 parts was used to collect the data. The data were analyzed through SPSS 22.0 program with frequency, percentage, Independent Sample-T Test, One-Way ANOVA.