Tip 1 ve Tip 2 diyabetes mellitus'u olan hastalar'da kan lipid profilinin incelenmesi
Investigation of blood lipid profile in patients with Type 1 and Type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 644260
  2. Yazar: SELVA SÜRME
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÜLFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Tip1 ve Tip 2 diyabet tanısı konmuş hastaların HDL, LDL, Trigliserid ve Total kolesterol düzeyleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Yaşları 18-65 arasında olan 117 kadın ve 73`ü erkek olan 190 kişilik bir grup ile yapıldı. Elde edilen serumlar Medipol Mega Üniversitesi Biyokimya Labaratuvarında uygun yöntemlerle analiz edildi. Elde edilen veriler SPSS( sürüm 1.0.0.800) program yardımıyla değerlendirilmiştir. Çalışmamızda LDL kolesterol ölçümleri seviyeleri ortalama 118,39±42,04'tür. Ayrıca olguların genel olarak kolesterol seviyeleri optimal seviyede (%32,1) ve optimal üst seviyede (%33,7) bulunmuştur. Yaptığımız çalışmada da HDL Kolesterol ölçümleri ortalama 47,88±13,58'dir. Olguların %30,5'inde HDL Kolesterol düzeyi düşük ve %48,4'nde normal olarak bulunmuştur. Total Kolesterol ölçümleri ortalama 202,42±50,57'dir. Olguların %52,6'sının total kolesterol düzeyi düşük ve %27,9'unun normal düzeyde olduğu bulunmuştur. Açlık Trigliserid ölçümleri ortalama 188,32±125,56 olarak bulunmuş olup, olguların %51,6'sı normal ve %48,4'ü yüksek açlık Trigliserid oranların sahiptir. HDL Kolesterol seviyeleri kadınları da erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Fakat cinsiyete göre LDL Kolesterol ve total kolesterol ölçümleri farklılık bulunmamıştır. Açlık Trigliserid seviyeleri erkeklerde kadınlardan daha yüksektir. Yüksek serum kolesterol oranları kardiyovasküler hastalıkla ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, HDL, LDL, Triglyceride and Total cholesterol levels of patients diagnosed with Type 1 and Type 2 diabetes were evaluated retrospectively. It was performed with a group of 190 people, including 117 women and 73 men, aged 18- 65. The serums obtained were analyzed in Medipol Mega University Biochemistry Laboratory with appropriate methods. The data obtained were evaluated with the help of SPSS (version 1.0.0.800) program. In our study, the average LDL cholesterol measurement levels were 118.39 ± 42.04. In addition, the cholesterol levels of the patients were found to be at the optimal level (32.1%) and at the optimal upper level (33.7%). In our study, HDL Cholesterol measurements are on average 47.88 ± 13.58. HDL cholesterol level was low in 30.5% of cases and normal in 48.4% of cases. Total Cholesterol measurements average 202,42 ± 50,57. It was found that 52.6% of cases had low total cholesterol level and 27.9% of them were normal. Fasting Triglyceride measurements were found as 188.32 ± 125.56 on average, 51.6% of cases had normal and 48.4% high fasting triglyceride rates. HDL Cholesterol levels were also higher in women than in men. However, LDL Cholesterol and total cholesterol measurements did not differ according to gender. Fasting Triglyceride levels are higher in men than in women. High serum cholesterol rates have been associated with cardiovascular disease.